Paulina Tomasik

5 powodów, dla których kurtka puchowa powinna znaleźć się w szafie każdego turysty

Równanie jest proste: wraz ze wzrostem górskiego doświadczenia rosną też potrzeby i wymagania dotyczące sprzętu. Apetyt rośnie przecież w miarę jedzenia – jeśli złapie się outdoorową zajawkę, nieustannie chce się wędrować wyżej, szybciej albo dalej. Odpowiedni ekwipunek zdecydowanie to ułatwia. W wyposażeniu każdego turysty wcześniej czy później znajdzie się między innymi… kurtka puchowa. Dlaczego?

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Dlaczego warto mieć kurtkę puchową?
  • Kiedy kurtka puchowa może się przydać?

W skrócie

Pod względem termoizolacji żadna kurtka nie może się równać z kurtką puchową. To jednak dopiero początek jej zalet: puchówki wyróżniają się też niezwykłą lekkością i zdolnością do kompresji, dzięki czemu można je złożyć do rozmiarów niewielkiego pakunku. Kurtki puchowe najlepszych marek słyną też z wyjątkowej wytrzymałości – przy odpowiedniej pielęgnacji mogą posłużyć nawet kilkanaście sezonów.

Kurtka puchowa na zimę

1. Doskonała termika – największa zaleta kurtek puchowych

Mówiąc „kurtka puchowa”, mamy na myśli odzież ocieploną naturalnym puchem kaczym lub gęsim. Wypełnienie tego typu zapewnia doskonałe parametry termoizolacji, skutecznie chroniąc przed chłodem. A właściwie nie „skutecznie”, tylko najskuteczniej. Bo choć branża outdoorowa nieustannie się rozwija i co rusz prezentuje kolejne nowinki odzieżowe i sprzętowe, wciąż nie stworzyła syntetycznej ociepliny, która pod względem termoizolacji mogłaby dorównać naturalnemu puchowi. Matka natura stworzyła po prostu perfekcyjne ocieplenie.

Puch kaczek i gęsi zapewnia tak skuteczną izolację od chłodu dzięki swojej strukturze. Ma nieregularny, trójwymiarowy kształt, przez co przypomina trochę nieforemny płatek śniegu albo puchaty dmuchawiec mniszka lekarskiego. Pomiędzy krzywiznami pojedynczego kłębka puchu może swobodnie gromadzić się powietrze – i to właśnie ono jest izolatorem tworzącym barierę przed chłodem. Odzież puchowa sama w sobie nie grzeje (bo żadna kurtka tego nie robi), a jedynie zatrzymuje ciepło, które wytwarza nasz organizm, i izoluje od zimna z otoczenia. Radzi sobie z tym naprawdę dobrze – w połączeniu z innymi odpowiednio dobranymi warstwami stroju może zapewnić komfort termiczny nawet w arktycznych warunkach.

2. Lekkość

Doskonała termoizolacja to jednak dopiero początek zalet, jakimi mogą się pochwalić kurtki puchowe. Naturalny puch jest także ociepliną niezwykle lekką – waży dosłownie tyle, co… piórko! W codziennym użytkowaniu w mieście być może nie ma to aż takiego znaczenia, jednak w czasie długiej, męczącej wędrówki każdy gram, który na sobie niesiemy, będzie odczuwalny.

Ta niebywała lekkość będzie plusem również wtedy, gdy pakujemy kurtkę do plecaka – na wszelki wypadek, gdyby pogoda na szlaku zaskoczyła chłodem. Wiadomo, że w czasie dłuższego trekkingu, szczególnie w górach, trzeba być przygotowanym na różne ewentualności i wiele rzeczy musimy ze sobą zabrać, więc plecak bywa ciężki i wypchany po brzegi. Kurtka puchowa zajmie niewiele miejsca (tyle, co kubek termiczny) i nie zwiększy znacząco wagi bagażu.

Kurtka puchowa miasto

3. Doskonała kompresja kurtek puchowych

Za lekkością naturalnego puchu idzie jeszcze jedna ważna cecha: zdolność do kompresji. Kurtkę puchową, z racji tego, że jej komory wypełnia nie tylko ocieplenie, ale przede wszystkim powietrze, można skompresować do postaci niewielkiego pakunku. Naturalny puch jest bardzo sprężysty, więc pakowanie nie szkodzi kurtce – po rozwinięciu prezentuje się tak samo dobrze i zapewnia takie same właściwości.

Ta zdolność do kompresji, w połączeniu z lekkością, sprawia, że kurtkę puchową można mieć zawsze przy sobie – niektóre modele kompresują się tak dobrze, że mieszczą się do… kieszeni!

4. Kurtka puchowa – na wszelkie „w razie W”

Wszystkie opisane wyżej zalety kurtek puchowych składają się na jeszcze jedną: wszechstronność zastosowań. Puchówkę można nosić zarówno jako odzież wierzchnią, jak i jako dodatkową warstwę termiczną pod hardshell. Sprawdzi się więc przez okrągły rok. Założysz ją do miasta i w góry, zabierzesz na urlop (w bagażu nie zajmie więcej miejsca niż kilka par skarpetek) i na wypad rowerowy w chłodniejszy letni wieczór. Na wszelki wypadek warto mieć ją w plecaku, gdy ruszasz w teren i spodziewasz się, że może się ochłodzić. Zapewni większy komfort termiczny niż bluza, a będzie mniej kłopotliwa w transporcie.

Kurtka puchowa w góry

5. Puchówka – zakup na lata

Kurtka puchowa dobrej marki, ocieplona wysokiej jakości puchem i wykończona z dbałością o detale, to zakup na lata. Naturalne wypełnienie może zachować swoje rewelacyjne właściwości naprawdę na długo – nikogo w branży nie dziwi fakt używania odzieży puchowej nawet przez kilkanaście sezonów. Oczywiście kluczem do takiej wytrzymałości jest odpowiednia pielęgnacja. Pranie i suszenie puchu nie jest jednak tak trudne, jak głoszą obiegowe opinie, o czym pisaliśmy w artykule Jak prać kurtkę puchową, aby jej nie zniszczyć. Zdecydowanie nie ma się czego bać!

Kurtka puchowa kurtce puchowej nierówna

Oczywiście nie każda kurtka puchowa zapewni tak samo imponujące właściwości. Puchówki mogą się różnić między sobą wieloma parametrami: rodzajem i sprężystością puchu, stosunkiem puchu do pierza, konstrukcją komór, w których zamknięte jest wypełnienie, czy jakością tkaniny zewnętrznej. To od połączenia wszystkich tych elementów zależy między innymi poziom komfortu termicznego, jaki mogą zagwarantować.

Jeśli szukasz kurtki puchowej, która nie zawiedzie Cię nawet w ultramroźny dzień, a jednocześnie będzie bajecznie lekka i zajmie niewiele miejsca w plecaku, zajrzyj na pajaksport.pl. Outdoor to nasze życie – doskonale wiemy, czego potrzebujesz, i z przyjemnością pomożemy Ci dobrać odpowiednią kurtkę.

Źródło zdjęć: pajaksport.pl