Joanna Pyka

Biwak w hamaku – o czym musisz pamiętać?

Biwak w hamaku to świetna przygoda, a przy tym doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie podłoże jest zbyt wilgotne, zbyt zakrzaczone lub zbyt kamieniste, by chciało się na nim rozstawiać namiot. No i jeszcze jedno: hamak idealnie nadaje się na wyprawy w wersji light! Jeśli decydujesz się na spanie w hamaku podczas wędrówki, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Co jest ważne podczas nocowania w hamaku?
  • Czy w hamaku da się wyspać?
  • Czy w hamaku jest zimno?
  • Jaki śpiwór wybrać do hamaka?

W skrócie

Odpowiedni naciąg, tarp na wypadek niepogody i właściwie dobrany śpiwór – to niezbędne kwestie, o których nie możesz zapomnieć, jeśli planujesz noc w hamaku. Wybierając śpiwór, pamiętaj, że tam, gdzie liczy się komfort termiczny i niska waga (a niewątpliwie to właśnie jest istotne podczas hamakowych wypraw), najlepiej sprawdzi się śpiwór puchowy! Przed zakupem koniecznie sprawdź zakres temperatur i dostosuj go do panujących warunków atmosferycznych.

Jak wyspać się w hamaku?

Komfortowo przespana w hamaku noc zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest odpowiednie rozwieszenie sprzętu. I nie chodzi tylko o to, aby rano nie wypaść z hamaka prosto do rzeki albo żeby jakaś sucha gałąź nie spadła Ci na głowę.

Istotną kwestię stanowi naciąg hamaka. Optymalna odległość między punktami zawieszenia wynosi między 4 a 5,5 metra. Pamiętaj, że im bardziej odległe od siebie drzewa czy inne punkty zaczepu wybierzesz, tym wyżej powinieneś umieścić linki. Po obciążeniu hamaka taśmy powinny znaleźć się w pozycji skośnej, pod kątem około 25–30 stopni w dół. To gwarancja wygody i bezpieczeństwa.

Wybierając miejsce, zwróć uwagę na to, by punkty zawieszenia były solidne i pewne. Najlepsze w tej roli są żywe, niezbyt młode i giętkie drzewa, a w terenie skalistym – nieruchome głazy. Sposób mocowania hamaka zależy od producenta – mogą być to taśmy z systemem samozaciskowym, klasyczne linki lub popularne w hamakach polskich producentów, np. Lesovika, woopie sling, mocowana za pomocą karabinka.

Jaki śpiwór do hamaka?

Śpiwór to kolejna kwestia, której, planując nocleg w hamaku, po prostu nie możesz zignorować. W hamaku może być Ci chłodniej, niż gdybyś spał w namiocie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ wokół Ciebie nie ma gdzie zgromadzić się nagrzane powietrze, a jedynym izolatorem staje się śpiwór, który dodatkowo jest zgniatany przez materiał hamaka, więc zachowuje się nieco inaczej niż w klasycznych warunkach.

Dlatego warto zaopatrzyć się w śpiwór, który nie zawiedzie Cię, nawet gdy temperatura w nocy znacząco spadnie, a Ty będziesz po całym dniu męczącej wędrówki (warto pamiętać, że zmęczenie obniża komfort termiczny). Drugim parametrem, na który koniecznie musisz zwrócić uwagę, jest waga śpiwora. To jasne, że gdy chcesz podróżować w wersji light – a przecież takie jest właśnie podróżowanie z hamakiem – ciężki śpiwór stanie się strzałem w kolano. Na szczęście oba te kryteria spełniają śpiwory puchowe.

Śpiwór do hamaka na lato

Jak zostało wspomniane, hamak nie gromadzi ogrzanego powietrza i odrobinę zgniata śpiwór, ograniczając jego właściwości termoizolacyjne. (Ma to też oczywiście swoje plusy – choćby ten, że nic Ci się nie skrapla na ściankach i nie budzi kapaniem na nos). W hamaku masz też ograniczone możliwości poruszania się przez sen. Wszystko to plus wybór często wilgotnego lub wietrznego miejsca – nad rzeką, na skałkach – składa się na fakt, że na hamakową wyprawę zawsze warto zabrać śpiwór, w którym w namiocie prawdopodobnie byłoby Ci trochę za ciepło. Rozsądnym pomysłem końcem wakacji czy jesienią, gdy noce są naprawdę chłodne, będzie RADICAL 1Z z dolną granicą komfortu oscylującą przy 0°C. Na czerwcowe gorące noce spokojnie wystarczy śpiwór ze wszechstronnej linii CORE – nawet CORE 250 z temperaturą limitu do 12°C. Zaletą obu modeli jest pakowność i niska waga, nieprzekraczająca 450 gramów!

Śpiwór do hamaka na zimę

W nizinnych warunkach nie będziesz potrzebować wyprawowego śpiwora stworzonego z myślą o ekstremalnych zimowych temperaturach w Himalajach. Mimo wszystko jednak upewnij się, że wybrany przez Ciebie śpiwór sprosta ujemnym wskazaniom termometru. Granica komfortu (t. limit) powinna wynosić przynajmniej -5°C, byś mógł wypoczywać bezpiecznie. Takie warunki zapewnią Ci wiodące modele Pajaka: Radical 4Z czy Core 400 i 550. Oczywiście weź poprawkę na to, czy na co dzień jesteś zmarzluchem – lepiej mieć cieplejszy śpiwór i pozbyć się w nocy jakiejś warstwy ubrań, niż hamakową przygodę zakończyć z hipotermią… Nie zapomnij też o detalach konstrukcyjnych: podczas nocowania pod gwiazdami, zwłaszcza zimą, niezbędny jest kaptur (chodzi rzecz jasna o śpiwór mumia) z regulacją kołnierza, wskazane są też rozwiązania poprawiające izolację, takie jak przyzamkowa listwa 3D.

Śpiwór do hamaka

Zamiast namiotu…

W hamaku możesz wyspać się jak król, pod warunkiem, że… nie będzie padać! Oczywiście i na to jest sposób – i to niekoniecznie zakładający, że znajdziesz bezpieczną przystań pod dachem wiaty turystycznej. W pakiecie z hamakiem w Twoim ekwipunku powinien znaleźć się tarp, czyli nieprzemakalna płachta, którą rozwiesisz ponad swoim hamakiem.

W sezonie letnim warto mieć ze sobą również moskitierę, bo owady w nocy pod chmurką potrafią dać się naprawdę ostro we znaki. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest moskitiera zintegrowana z hamakiem – wskakujesz do środka, zapinasz siatkę i możesz spać spokojnie. Możesz też podwiesić moskitierę pod tarpem, choć to z pewnością mniej skuteczny sposób.

Do hamaka konieczne będzie dokupienie także specjalnej podpinki, na przykład Quest Quilt, którą montuje się od spodu, aby zwiększyć ochronę przed chłodem. Sprawdzi się też elastyczna mata lub materacyk dmuchany. Ciekawym rozwiązaniem jest również dmuchana mata wkładana do śpiwora, np. ultralekka Inertia x frame marki Klymit.

 

Jako miłośnicy outdooru z radością wspieramy Twoje terenowe zajawki. Jeśli szukasz śpiwora, z którym bezpiecznie i komfortowo będziesz mógł spróbować hamakowej przygody – zajrzyj na pajaksport.pl!

Źródło zdjęć: pajaksport.pl