Paulina Tomasik

Czy kurtka puchowa może przydać się w górach wiosną i latem?

Czy wiesz, że kurtka puchowa może być odzieżą całoroczną? Koniec zimy wcale nie oznacza, że musi wylądować w najdalszym kącie szafy, bo z powodzeniem będzie Ci służyć również wiosną i latem. Na wakacjach w tropikach może i się nie przyda, ale w górach albo nad Bałtykiem, gdy pogoda zaskoczy nagłym ochłodzeniem, zdecydowanie warto ją mieć. Przeczytaj nasz wpis i daj się przekonać!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Kurtka puchowa na wiosnę i lato – kiedy może być przydatna?
  • Na co zwrócić uwagę, wybierając kurtkę puchową?

W skrócie

Lekka kurtka puchowa świetnie spisze się w razie nagłego ochłodzenia – o wiele lepiej niż polar! Zapewnia przyjemny komfort termiczny, jest oddychająca i lekka, a dzięki temu, że można ją skompresować do niewielkich rozmiarów, zajmuje mało miejsca w plecaku.

Kurtka puchowa – najlepsza na wszelki wypadek

Na początek małe sprostowanie: bohaterką tego artykułu oczywiście nie jest gruba, ekspedycyjna kurtka puchowa, która powstała z myślą o ekstremalnych mrozach gdzieś na pięciotysięczniku. Mówimy o puchówce w wydaniu light, zwanej też swetrem puchowym. To model uniwersalny – zimą sprawdzi się jako warstwa docieplająca pod inną kurtką, a wiosną czy latem jako odzienie wierzchnie, chroniące przed zimnem w razie nagłego ochłodzenia.

Przykłady wykorzystania takiej kurtki puchowej w sezonie wiosenno-letnim można mnożyć. Żagle na Mazurach, spływ kajakowy na Warmii, wędrówki po górach, urlop nad Bałtykiem poza sezonem. Mówiąc krótko: w wyposażeniu aktywnego turysty lekka puchówka zdecydowanie się przyda. Szczególnie w górach! Zajmuje w plecaku zdecydowanie mniej miejsca niż polar, a o wiele lepiej chroni przed chłodem.

Kurtka puchowa wiosenna damska

Ciepło, cieplej, najcieplej: kurtka puchowa wiosenna i nie tylko

Największą zaletą kurtek puchowych jest oczywiście komfort termiczny, który zapewniają. Naturalny puch rewelacyjnie chroni przed chłodem – o wiele lepiej niż jakakolwiek syntetyczna ocieplina. Wszystko dzięki temu, że każdy jego pojedynczy „puszek” ma trójwymiarową strukturę, wewnątrz której może gromadzić się powietrze. A to właśnie powietrze jest najlepszym izolatorem, zatrzymującym przy ciele wytworzone ciepło. Żaden wyprodukowany przez człowieka materiał pod tym względem nie może równać się z naturalnym puchem.

Lekkość i wysoka kompresja

O uniwersalności zastosowań kurtek puchowych nie przesądzają jednak ich właściwości termoizolacyjne. W końcu wiosną czy latem, nawet jeśli pokazują swoje najbardziej deszczowe i najchłodniejsze oblicze, nie potrzebujemy puchówki, która chroni przed 20-stopniowym mrozem, zatem termika niekoniecznie będzie dla nas najważniejsza. Liczy się coś innego: lekkość i kompresja.

Jak już ustaliliśmy, kurtka puchowa świetnie sprawdzi się jako warstwa docieplająca „na wszelki wypadek”, kiedy pogoda zaskoczy nas nagłym ochłodzeniem. Przez większość czasu będziemy ją więc nieść w plecaku. Na szczęście puchówka wyróżnia się jeszcze jedną ważną cechą: jest super lekka i możliwa do skompresowania do postaci niewielkiego pakunku.

To cechy powiązane z właściwościami naturalnego puchu, a konkretniej z jego sprężystością. Parametr ten wskazuje, jaką objętość, w calach sześciennych, zajmuje maksymalnie rozprężona, a następnie ściśnięta uncja (28g) puchu. Im jest wyższy, tym lepiej. Kurtki czy śpiwory puchowe o wysokiej sprężystości zapewniają skuteczniejszą ochronę przed chłodem, są lżejsze i lepiej się kompresują. Najwyższa wartość, jaką można naturalnie uzyskać, to nieco ponad 900 cuin. Na potrzeby typowego turysty spokojnie wystarczy jednak kurtka wypełniona puchem o sprężystości 600–750 cuin. Taka puchówka jest leciutka i nie zajmuje zbyt dużo miejsca w plecaku – niektóre modele po spakowaniu do dołączonego do nich woreczka mieszczą się nawet w kieszeni.

Wybierając lekką puchówkę, warto zwrócić uwagę na jeszcze dwa inne parametry – rodzaj puchu (puch gęsi uzyskuje wyższą sprężystość i jest trwalszy kaczego) oraz stosunek puchu do pierza, który oznacza, jaką wagowo część wypełnienia tworzy puch, a jaką pierze. Ten drugi rodzaj „piórek” ma gorsze właściwości, ale nie da się go całkowicie usunąć. W każdym wypełnieniu puchowym zawsze pozostanie jego pewna domieszka. Stosunek puchu do pierza określa się proporcją, np. 90/10 – oznacza to, że ocieplina zawiera 90% puchu i 10% pierza.

Kurtka puchowa wiosenna męska

Lekka kurtka puchowa Pajak

Teoria za nami, czas na konkrety. W funkcji całorocznej kurtki puchowej świetnie sprawdzi się na przykład model Phantom. Ma dopasowany ergonomiczny krój, a wypełniona jest polskim białym puchem gęsim (słynącym z fantastycznych właściwości!) o sprężystości 750 cuin. W temperaturach od -5 do 15°C możesz ją nosić jako warstwę wierzchnią. Zimą, poniżej kilku kresek na minusie, dobrze spisze się jako warstwa docieplająca.

Kurtkę Phantom – oraz inne propozycje na nieco większe mrozy – znajdziesz na pajaksport.pl.

Źródło zdjęć: pajaksport.pl