CZY KURTKA PUCHOWA NADAJE SIĘ NA NARTY?

CZY KURTKA PUCHOWA NADAJE SIĘ NA NARTY?

Chciałbyś zabrać swoją puchówkę na stok, bo wiesz, że w niczym nie będzie Ci tak ciepło, ale martwisz się, że za bardzo się zgrzejesz albo przemoczysz ją od śniegu? Nie martw się! Zaraz wyjaśnimy, że kurtka puchowa nie tylko nadaje się na narty, ale to wręcz najlepszy z możliwych wyborów!

CZEGO DOWIESZ SIĘ Z TEGO WPISU?

  • Dlaczego kurtka puchowa nadaje się na narty?
  • Czy kurtka puchowa nie zniszczy się na nartach?
  • Jaka kurtka puchowa sprawdzi się na stoku?

W SKRÓCIE

To mit, że kurtka puchowa nie nadaje się na narty. Produkt z wypełnieniem z puchu gęsi lub kaczek doskonale sprawdzi się podczas aktywności, także zimą. Kurtka od Pajaksport, taka jak na przykład model Phantom, zapewni Ci komfort termiczny, nie dopuszczając do przegrzania, a przy tym nie zajmie zbyt dużo miejsca w bagażu! Stosując ją jako warstwę termiczną pod hardshell, zapewnisz sobie nie tylko właściwy komfort termiczny, ale też przeniesiesz punkt rosy poza puch oraz zabezpieczysz puchówkę przed uszkodzeniem w razie poważniejszego upadku.

PUCHÓWKA – KURTKA DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Na pewno wiele razy zdarzyło Ci się słyszeć, że kurtka puchowa nie nadaje się do intensywnych, a już na pewno zimowych, aktywności. Obiegowa opinia głosi, że higroskopijność puchowej ociepliny dyskryminuje ją, gdy chodzi o sporty na śniegu. Do tego przecież na pewno będzie Ci w niej zbyt gorąco, a gdy już się spocisz, puch wchłonie całą wilgoć…

Jeśli uwierzyłeś w te mity, to zaskoczymy Cię: poprawnie skonstruowana kurtka puchowa (a tylko o takich mówimy, jeśli chodzi o produkty marki Pajak) oddycha o wiele skuteczniej od najlepszej membrany. A nawet jeśli zmoknie, to błyskawicznie wysycha i to tylko pod wpływem ciepła Twojego ciała.

Istnieją oczywiście również puchówki z membraną, tworzone z myślą na przykład o wspinaczach, ze względu na niższą oddychalność mają one jednak raczej przeznaczenie stanowiskowe.

W KURTCE PUCHOWEJ NA PEWNO NIE ZMARZNIESZ!

Na nartach można naprawdę solidnie zmarznąć. Wiatr, mróz, duży wydatek energetyczny – to wszystko sprawia, że trudniej utrzymać komfort cieplny. Ale nie wtedy, gdy masz na sobie kurtkę z ociepleniem z puchu kaczek lub gęsi. Natura obdarowała te ptaki doskonałą ochroną przed chłodem: puch, który znajduje się tuż przy ich skórze, ma zdolność zatrzymywania pomiędzy swoimi trójwymiarowymi „włoskami” ogrzanego przez ciało powietrza. Taka nieruchoma powietrzna warstwa to najskuteczniejsza izolacja pod słońcem. I dokładnie tak samo działa to w kurtce – Twoje ciało się rozgrzewa, ciepło próbuje uciec na zewnątrz, ale bach! „łapie” je ocieplina.

Istotną cechą, która sprawia, że wypełnienie jest bardziej lub mniej skuteczne pod względem izolacji, jest sprężystość puchu. Mierzy się ją w jednostce cuin, oznaczając w ten sposób objętość, jaką zajmuje maksymalnie rozprężona, a potem ściśnięta uncja puchu. W branży outdoorowej poważnie traktuje się puch o rozprężności od 600 cuin w górę. W kurtkach Pajaka znajdziesz puch 750.

Sprężystość wypełnienia puchowego ma jeszcze jedną istotną zaletę: im wyższy parametr, tym bardziej możesz kurtkę skompresować do transportu. Jeśli zatem wybierasz się w dalszą podróż z małym bagażem albo swoją przygodę na dwóch deskach zamierzasz rozpocząć od skiturowej wspinaczki, zamiast wygodnego wjazdu kolejką, a każdy gram i centymetr w plecaku jest dla Ciebie na wagę złota – prawdopodobnie właśnie ta cecha okaże się Twoim największym sprzymierzeńcem.

SWETER PUCHOWY, GDY JEST NAPRAWDĘ ZIMNO

Kurtka i kamizelka puchowa nie musi być warstwą zewnętrzną. Jeśli temperatury są naprawdę niskie lub gdy intensywne opady grożą przemoczeniem, puchówka sprawdzi się w roli warstwy pośredniej. Umieść ją pomiędzy bielizną termoaktywną a hardshellem, a z powodzeniem zastąpi polar.

JAKA KURTKA PUCHOWA NA NARTY?

Skoro już wiemy, że kurtka puchowa na nartach spisze się na medal i w dodatku zapewni niezastąpiony komfort termiczny, czas powiedzieć, który model wybrać.

Bez dwóch zdań, kurtki z linii Phantom aż się proszą, żeby zabrać je na stok. Te superlekkie kurtki charakteryzują się fantastycznym współczynnikiem kompresji, dzięki czemu w bagażu zajmują jakiś litr objętości. Dzięki zrezygnowaniu z wewnętrznych przegród i postawieniu na konstrukcję X, obniżono wagę i podniesiono właściwości izolacyjne bardziej niż kiedykolwiek. Do tego regulowany kaptur kurtek Phantom jest tak skonstruowany, że bez trudności zmieści się pod nim kask.

Jest jeszcze Phantom Anorak – absolutna gratka dla fanów outdooru w lekko retro zabarwieniu. Ergonomiczny krój tej zakładanej przez głowę kurtki doskonale chroni przed chłodem dolne partie tułowia, jednocześnie nie ograniczając swobody ruchów. I tu oczywiście nie zapomniano o niskiej wadze i wysokiej kompresji, którą osiągnięto dzięki zastosowaniu puchu Polskiej Gęsi o sprężystości 750 cuin i pokrycia z ultralekkiej tkaniny TOREX™ Airtastic™.

W roli warstwy docieplającej sprawdzi się również niekrępująca ruchów ramion kamizelka Shadow. Tak jak kurtki Phantom, także ona zaprojektowana została w najmniejszych szczegółach tak, byś mógł na maksa cieszyć się outdoorowymi przyjemnościami nawet przy niskich temperaturach. Zresztą, co tu dużo mówić – przekonaj się sam na pajaksport.pl.

Źródło zdjęć: pajaksport.pl