Paulina Tomasik

Komfortowy sen pod chmurką: jaki śpiwór wybrać na wyprawę rowerową?

Jazda na rowerze to jedna z najprzyjemniejszych form aktywnego wypoczynku, więc każdego roku więcej osób decyduje się na wakacje spędzone w rowerowym siodełku. Nic dziwnego, żaden inny środek transportu nie daje tyle wolności, i to bez nadmiernego nadwyrężania budżetu. Wielodniowa wyprawa wymaga jednak odpowiednich przygotowań, zwłaszcza jeśli plan obejmuje noclegi pod chmurką. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wybrać idealny śpiwór rowerowy!

Czego dowiesz się z wpisu?

  • Dlaczego większość rowerzystów decyduje się na śpiwory typu mumia?
  • Jakie są zalety i wady śpiworów puchowych?
  • Jakie ciekawe modele śpiworów puchowych można obecnie znaleźć w sklepach?

W skrócie

Śpiwór na wyprawy rowerowe powinien być mały i lekki. Jeśli pozwala na to budżet, najlepiej zdecydować się na model typu „mumia” wypełniony wysokiej jakości puchem naturalnym, który ma doskonałe właściwości termoizolacyjne i kompresyjne. Jeśli chodzi o zakres temperatur, punktem odniesienia dla kobiet powinna być wartość T-comfort, a dla mężczyzn T-limit.

Temperatura w miejscu noclegu

Podczas wyboru śpiwora pod uwagę należy wziąć cel wyprawy, porę roku oraz miejsce noclegu. Jak łatwo się domyślić, inny model sprawdzi się latem w schronisku, a inny jesienią pod namiotem. Kolejna ważna kwestia to indywidualna wrażliwość na niskie temperatury. Zazwyczaj kobiety marzną bardziej od mężczyzn, co nie oznacza wcale, że wśród panów nie spotyka się zmarzluchów. Na odbiór temperatury wpływa dodatkowo poziom zmęczenia oraz ilość spożytych kalorii, więc przy intensywnym wysiłku warto przemyśleć zakup nieco cieplejszego śpiwora.

Jak czytać informacje na śpiworze?

Producenci podają zazwyczaj trzy lub cztery zakresy temperatur dla swoich produktów, więc który z nich brać jako punkt odniesienia? Temperatura graniczna (T-limit) informuje nas o tym, w jakiej temperaturze korzystający z danego śpiwora mężczyzna o standardowej budowie ciała może liczyć na komfortowy sen, a temperatura komfortu (T-comfort) określa warunki komfortowego snu dla przeciętnie zbudowanych kobiet. Pozostałe dwie wartości informują nas w jakich warunkach sen przestanie być komfortowy dla przeciętnego mężczyzny z powodu przegrzania (temperatura górnej granicy komfortu: T-max) lub przeciętnej kobiety z powodu wychłodzenia (temperatura ekstremalna: T-extreme).

Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy producenci podają temperatury zgodnie ze stosowną normą (EN 13537 lub ISO 23537). Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto wybierać śpiwory firm, które testują swoje produkty laboratoryjnie, jak np. Pajak Sport.

Waga, wielkość i kształt śpiwora na rower

Rowerowe wyprawy mogą mieć różne formy. Jedni decydują się na wyjazd jednośladem obładowanym sporymi sakwami, inni stawiają na minimalizm i zabierają ze sobą tylko niewielkie torby z najpotrzebniejszymi rzeczami. W obu przypadkach zaletą śpiwora będą bez wątpienia niewielkie rozmiary i niska waga. Ciężki bagaż zdecydowanie nie jest wskazany podczas rowerowych wypraw.

Jeśli chodzi o kształt, śpiwory występują w dwóch podstawowych, potocznie określanych jako „koperta” i „mumia”. Pierwsze z nich, ze względu na większą ilość miejsca w środku, uznaje się za nieco bardziej wygodne. Ich kolejną zaletą jest fakt, że po rozpięciu można ich używać jak zwykłej kołdry. Na wyprawy rowerowe większość osób wybiera jednak śpiwory typu „mumia”. Ze względu na bardziej dopasowany kształt, przy niższej wadze i objętości, oferują lepsze właściwości termiczne.

Wypełnienie śpiwora rowerowego

Pozostaje jeszcze kwestia wypełnienia. Śpiwory puchowe charakteryzują się niezrównanymi parametrami termicznymi, a do tego lepiej się kompresują i mniej ważą. Ich jedyne wady to stosunkowo wysoka cena. Jeśli chodzi o śpiwory z wypełnieniem syntetycznym, sięgają po nie osoby z ograniczonym budżetem lub wybierające się w tereny o wyjątkowo dużej wilgotności. Syntetyk o porównywalnych do modelu puchowego właściwościach będzie ponad dwukrotnie większy i cięższy!

Polecane modele

Aby ułatwić odpowiedź na pytanie, jaki śpiwór puchowy wybrać na rower, przygotowaliśmy zestawienie kilku najciekawszych modeli. W przypadku wypraw w najcieplejsze miesiące roku lub noclegów w schronisku, idealnie sprawdzi się model Pajak Radical ULX (T-comfort 12°C i T-limit 9°C). Podczas wiosennych i jesiennych wypraw z nocowaniem pod chmurką warto jednak sięgnąć po coś cieplejszego. Śpiwór puchowy Pajak Radical 4Z waży około 800 g przy T-comfort = -1°C i T-limit = -7°C.

Najwyższa pora zaplanować kolejną rowerową wyprawę! Jeśli nadeszła pora na zakup nowego śpiwora, koniecznie odwiedź pajaksport.pl.