Paulina Tomasik

Parametry puchu, czyli jak odczytywać oznaczenia wypełnień puchowych

Każdy miłośnik outdooru wie, że produkty wypełnione puchem naturalnym mają doskonałe właściwości termoizolacyjne. Czym jednak kierować się podczas zakupów, aby wybrać śpiwór czy kurtkę najwyższej jakości? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak czytać parametry puchu, które producenci zamieszczają na metce.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym różni się puch od pierza?
  • Co to jest sprężystość puchu i dlaczego jest taka ważna?
  • O czym mówi parametr cui?

W skrócie:

Do produkcji najwyższej jakości kurtek i śpiworów wykorzystuje się puch naturalny: gęsi lub kaczy. Pierwszy z nich jest trudniejszy w uzyskaniu i ma lepsze właściwości izolacyjne, więc jest droższy. Podstawowym parametrem określającym jakość puchu jest sprężystość (loft), która mówi nam, jaką objętość zajmuje jedna uncja surowca. Jednostką sprężystości jest cui (cuin), czyli cal sześcienny.

Puch a pierze

Zarówno puch, jak i pierze pochodzi z gęsi i kaczek. Mimo że na co dzień często używamy tych pojęć wymiennie, surowce te mają nieco odmienne właściwości. Puch to niezwykle delikatne podszycie opierzenia ptaków, które znajduje się najbliżej skóry. Kształtem bardziej przypomina kulkę niż tradycyjne pióro ze względu na haczykowate, ułożone trójwymiarowo włókna. Puch jest bardzo delikatny i ma niedoścignione właściwości termoizolacyjne, więc jest uznawany za najbardziej szlachetne wypełnienie kurtek czy śpiworów. Z kolei pierze to drobne piórka w okolicach skrzydeł i klatki piersiowej ptaków. Są większe, cięższe i bardziej sztywne od puchu, są też płaskie przez co cechują się gorszymi parametrami izolacyjnymi. Pierze jest również łatwiejsze do pozyskania, co przekłada się na jego niższą cenę.

Stosunek puchu do pierza

Wybierając śpiwór czy kurtkę, warto zwrócić uwagę na stosunek ilości puchu do pierza. Drugi rodzaj wypełnienia ma gorsze właściwości izolacyjne i jest cięższy, ale uzyskanie czystego w 100% puchu jest praktycznie niemożliwe. Większość produktów zawiera więc pewną domieszkę pierza, o której producenci informują na metce. Zazwyczaj spotyka się zapisy typu 90/10 czy 80/20, które oznaczają, że wypełnienie zawiera odpowiednio 90% puchu i 10% pierza lub 80% puchu i 20% pierza. Aby mówić o puchowej kurtce czy śpiworze, puch musi stanowić co najmniej połowę wypełnienia, choć oznaczenie 50/50 występuje na produktach wątpliwej jakości.

Sprężystość puchu naturalnego (cui)

Sprężystość, czyli loft śpiwora lub kurtki, to jeden z podstawowych parametrów, jakim określa się jakość puchu naturalnego zastosowanego jako wypełnienie. Szybkość rozprężania się przekłada się na ilość zatrzymanego powietrza, a więc właściwości izolacyjne i kompresyjne. Jednostką sprężystości puchu jest cui lub cuin, czyli cal sześcienny (ang. cubic inch), a podana na metce wartość mówi nam, jaką objętość zajmuje jedna uncja puchu, czyli nieco ponad 28 g.

Jak łatwo się domyślić, im wyższy parametr, tym lepiej, ale jak przekłada się to na praktykę? Dobry wynik to sprężystość puchu na poziomie 600 cui, a wszystko powyżej 750 cui to surowiec o wybitnych właściwościach. Na niektórych metkach kurtek i śpiworów obok wartości cui można spotkać znaczek „+”, który oznacza, że rzeczywiste właściwości wypełnienia mogą być jeszcze lepsze. Co ciekawe, podobne parametry izolacyjne produktu końcowego można uzyskać, stosując puch o różnej sprężystości. W przypadku niższego cui wypełnienia trzeba zastosować go jednak więcej, co przekłada się na wyższą wagę, większe rozmiary i gorsze właściwości kompresyjne.

Puch gęsi czy kaczy?

W kwestii puchu mamy się czym pochwalić! Polskie hodowle gęsi i kaczek dostarczają surowiec, którego właściwości są cenione na całym świecie. Generalnie nieco gorsze parametry ma puch kaczy, który rzadko osiąga sprężystość na poziomie 650-700 cui. Wartość na poziomie 800-900 cui, a nawet więcej, ma wyłącznie wysokiej jakości puch gęsi, np. pochodzący z polskiej gęsi kołudzkiej. W niektórych kurtkach i śpiworach spotkać można mieszankę obu typów wypełnienia, którą stosuje się, aby obniżyć cenę produktu końcowego. Wprawdzie puch kaczy nigdy nie dorówna gęsiemu, ale dla osób, które nie planują ekstremalnej wyprawy, efekt powinien być zadowalający.

Najwyższej jakości kurtki i śpiwory wypełnione polskim puchem znajdziesz na pajaksport.pl. Zaufali nam profesjonalni alpiniści i himalaiści!

Autorka tekstu: Agata Kliś-Koszykowska