Joanna Pyka

Radical 16H – najcieplejszy śpiwór na świecie?

Czy da się spośród setek propozycji wyłonić najlepszy śpiwór świata? Da się – to Radical 16H. Skąd to wiemy, czyli jak sprawdza się zakres temperatur śpiwora i co decyduje o tym, że jeden model jest cieplejszy niż inny, dowiesz się z dzisiejszego tekstu.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czy Radical 16H to najcieplejszy śpiwór na świecie?
  • Jak określa się parametry puchu?
  • Dlaczego śpiwory puchowe grzeją?

W skrócie

Konstrukcyjnie Radical 16H bije na głowę konkurencję. Wypełniony najbardziej cenionym na świecie puchem białej polskiej gęsi o sprężystości 900 FP i wzbogacony od wewnątrz specjalną powłoką IRL, odbijającą do 50% ciepła ciała, pozwoli Ci przetrwać nawet w ekstremalnych warunkach: t. comfort -31/t. limit -43/ t. extreme -73. Nie dość, że to najcieplejszy wyprawowy śpiwór puchowy na świecie, to jeszcze ma wysoki współczynnik kompresji, więc nie zajmuje zbyt wiele miejsca w ekwipunku. W dodatku jest niezwykle lekki – waży raptem 1500 g.

Dlaczego śpiwór jest ciepły?

Każdy z nas odczuwa zimno i ciepło inaczej. Jak więc określić, w jakich temperaturach sprawdzi się dany produkt? Jest na to sposób: zakresu temperatur śpiwora nie podaje się według subiektywnych odczuć – decydują o nim wartości parametrów weryfikowanych w precyzyjnych testach laboratoryjnych.

Zacznijmy od tego, co sprawia, że śpiwór jest albo nie jest ciepły. Po pierwsze rodzaj ociepliny. Wypełnienie puchem naturalnym izoluje od chłodu skuteczniej niż syntetyczne odpowiedniki, i to pomimo wciąż rozwijającej się technologii. Za najlepszy pod tym względem uznawany jest puch białej gęsi kołudzkiej, którą hoduje się wyłącznie w Polsce. Puch, którym matka natura obdarzyła te ptaki, ma delikatną, trójwymiarową strukturę, w przeciwieństwie do pierza pozbawioną twardej stosinki. To właśnie sprawia, że puszki tworzą ze sobą swego rodzaju przestrzenną konstrukcję, a w przestrzeniach pomiędzy nimi może swobodnie gromadzić się nieruchome powietrze. To właśnie ono stanowi w rzeczywistości izolator. Warto wiedzieć, że puchu wcale nie musi być w śpiworze dużo – ważne natomiast, aby był jak najbardziej rozprężny, bo tylko wówczas zatrzyma wystarczającą ilość ciepłego powietrza.

Śpiwór Radical 16H Pajak

Jak porównujemy śpiwory?

Do określenia, jak ciepły jest dany śpiwór, niezbędna jest przede wszystkim znajomość najważniejszych parametrów puchu: sprężystości i stosunku puchu do pierza.

Sprężystość określana jest w jednostce cuin i oznacza objętość, jaką delikatnie ściśnięta w procedurze testowej zajmuje jedna uncja puchu. Im bardziej rozpręża się puch, tym większe będzie miał właściwości izolacyjne. Jak łatwo się domyślić, wpływa to również na zdolność do kompresji produktu, który ocieplina wypełnia, a więc i ilość miejsca, jakie zajmie on w plecaku.

Jeśli chodzi o drugi parametr, można by w skrócie powiedzieć, że chodzi tu o jakość wypełnienia. Pierze, ze względu na spłaszczoną budowę i obecność stosinki, ma gorsze właściwości izolacyjne niż puch. Jest też cięższe, co wpływa na ostateczną wagę produktu. Jednak uzyskanie czystego puchu jest praktycznie niemożliwe – robi się to ręcznie, a ceny takiej ociepliny liczy się w tysiącach dolarów za kilogram. Dlatego wypełnienie w większość produktów zawiera domieszkę pierza. W branży outdoorowej wykorzystuje się ocieplinę ze stosunkiem puchu do pierza od 70/30 do nawet 97/3 (a więc 97% puchu i tylko 3% pierza).

Radical 16H – najcieplejszy śpiwór na świecie

Oprócz jakości puchu niezwykle istotna jest konstrukcja śpiwora. Projektując Radical 16H, eksperci Pajaka nie pozostawili sobie marginesu błędu. To śpiwór stworzony z myślą o zimowych wyprawach w najbardziej lodowate zakątki świata. Według międzynarodowej normy EN13537 (ISO 23537) osiąga on zakres temperatur od -31 stopni Celsjusza (t. komfortu) do -43 stopni (t. limit). W ekstremalnych warunkach można przetrwać w nim noc nawet w -73 stopniach. Większości z ludzi w naszej strefie klimatycznej trudno nawet wyobrazić sobie istnienie takich temperatur.

Tymczasem puchu w śpiworze Radical jest zaledwie… nieco ponad kilogram. I nie potrzeba więcej! Jak już zostało wspomniane, to nie ilość wypełnienia, ale jego sprężystość odgrywa kluczową rolę przy określaniu zakresu temperatur śpiwora. W przypadku śpiwora Radical 16H jest to puch polskiej gęsi o sprężystości 900 FP.

Ale fenomenalny zakres temperatur Radicala to zasługa nie tylko puchu. Wewnątrz śpiwora zastosowano przełomowe rozwiązanie: dzięki dodaniu odbijającej promieniowanie podczerwone warstwy IRL (a trzeba wiedzieć, że prawie 60% energii, którą uwalnia ludzki organizm, ma właśnie postać takiego promieniowania), 80% odbijana jest do ponownego ogrzania ciała. Także detale konstrukcyjne, takie jak podwójna listwa przyzamkowa, kołnierz 3D i regulowany kaptur „uszczelniają” śpiwór w najbardziej newralgicznych punktach. W arktycznych warunkach każdy szczegół ma znaczenie.

Niestandardowa jest też budowa wewnętrzna śpiwora. Podwójna warstwa komór typu H i zróżnicowane obwody poszczególnych warstw dają dodatkowe oparcie. Eksperci Pajak stworzyli w ten sposób rusztowanie dodatkowo podbijające rozprężność puchu.

Nie zapomniano także o tym, jak istotne podczas wyprawy jest właściwe pakowanie ekwipunku. Do uszycia śpiwora wykorzystano niezwykle lekką, a przy tym super wytrzymałą tkaninę zewnętrzną GELANOTS Ultra Light Rip Stop Shell. Jej zastosowanie umożliwiło skonstruowanie śpiwora, który kompresuje się do niewielkiego woreczka. Dodatkowe 1,5 kg i zajęte nie więcej niż 10 litrów w ekwipunku to naprawdę niewiele, jak na te właściwości, którymi może poszczycić się Radical 16H.

Śpiwór puchowy Pajak

Jak dbać o śpiwór puchowy?

Wiemy, jak dużo mówi się o trudnościach w konserwacji śpiworów puchowych. To jednak nie musi być katorgą! Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, aby śpiwór po każdej wyprawie dobrze wysuszyć i wywietrzyć, co jakiś czas wyprać, a ponadto odpowiednio przechowywać. Producent stara się ułatwić te procesy: wewnątrz i na zewnątrz śpiwora wszyto specjalne pętle do wieszania. Dzięki nim śpiwór może suszyć się we właściwej pozycji, bez konieczności przełamywania i przerzucania przez drążek drzwi, co powoduje zbijanie się wypełnienia. Do śpiwora dołączone są również dwa worki: kompresyjny, dzięki któremu zajmie on w Twoim plecaku niewiele miejsca, i siateczkowy do bezpiecznego przechowywania w stanie rozprężonym pomiędzy wyprawami.

Radical 16H zwycięża w testach laboratoryjnych, ale i w terenie – nie bez powodu na swoje wyprawy zabiera go himalaista i narciarz wysokogórski Andrzej Bargiel, na biegunie południowym używała go Gosia Wojtaczka. Ten i inne śpiwory puchowe znajdziesz na stronie pajaksport.pl.

Źródło zdjęć: pajaksport.pl