Paulina Tomasik

Śpiwór trekkingowy – jak wybrać ten idealny?

Wędrówki po górach potrafią uzależniać. W życiu wielu osób nadchodzi moment, w którym jednodniowa wycieczka to zdecydowanie za mało. Dłuższe wyprawy wymagają jednak odpowiedniego przygotowania, więc przy pakowaniu plecaka często pojawia się pytanie, jaki śpiwór w góry będzie odpowiedni. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać swój pierwszy śpiwór trekkingowy, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

    • Jak czytać zakresy temperatur na śpiworze?
    • Jaki śpiwór w góry wybrać? Puchowy czy syntetyczny?
    • Jak wybrać kształt śpiwora trekkingowego?

W skrócie

Wybierając śpiwór trekkingowy, weź pod uwagę temperaturę w miejscu noclegu. Najlepsze właściwości termoizolacyjne mają śpiwory puchowe, które są lekkie i kompaktowe. Jeśli zależy Ci na niskiej wadze i niewielkich rozmiarach, postaw na model w kształcie mumii. Pamiętaj, że rozmiar śpiwora powinien być dopasowany do Twojego wzrostu.

Analiza potrzeb

Jeśli miałeś nadzieję, że z naszego tekstu dowiesz się, który śpiwór trekkingowy jest najlepszy, musimy Cię zawieść. Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż potrzeby każdego miłośnika gór są nieco inne. Jedni preferują spacery łagodnymi dolinami i noclegi w schroniskach, inni wolą strome podejścia i nocleg pod chmurką. Jak łatwo się domyślić, w każdym przypadku odpowiedź na pytanie, jaki śpiwór w góry zabrać, będzie inna. Poszukiwania idealnego modelu najlepiej zacząć od określenia własnych potrzeb. Poniżej podpowiadamy, jakie kwestie warto przemyśleć.

Śpiwór puchowy Pajak

Śpiwór trekkingowy – zakres temperatur

Podczas wyboru śpiwora w góry kieruj się temperaturą w miejscu noclegu. Aby ułatwić decyzję, producenci najczęściej podają cztery różne wartości, ale kluczowe są dwie z nich. T-limit, inaczej temperatura graniczna, to wartość, którą podczas zakupu powinni się kierować mężczyźni. Z kolei wyższa o kilka stopni temperatura komfortu (T-comfort) to punkt odniesienia dla pań, które są bardziej podatne na wychłodzenie. Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy zakresy podane na śpiworze puchowym lub syntetycznym zostały opracowane zgodnie ze stosowną normą – EN 13537  lub ISO-23537. Tylko wtedy masz gwarancję, że są one wynikiem skrupulatnie przeprowadzonych badań laboratoryjnych, a nie subiektywnych szacunków producenta. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zakresów temperatur, odsyłamy do tego artykułu: Jak odczytywać zakres temperatur na śpiworze.

Wypełnienie – śpiwór puchowy czy syntetyczny?

W sklepach znajdziesz śpiwory puchowe i syntetyczne. Za lepsze uznaje się modele z naturalnym wypełnieniem, które wyróżniają się niską wagą oraz doskonałymi właściwościami kompresyjnymi i termoizolacyjnymi. Nie oznacza to jednak, że syntetyk słabo chroni przed zimnem. Model ze sztucznym wypełnieniem o tych samych zakresach temperatur będzie po prostu znacznie większy i cięższy. Śpiwory puchowe posiadają tylko jedną wadę – gdy zamokną, chwilowo tracą swoje właściwości. Są też droższe od syntetyków, co może okazać się problemem przy ograniczonym budżecie, ale za to zdecydowanie bardziej wytrzymałe – puchowy śpiwór może Ci towarzyszyć nawet kilkanaście sezonów.

Kształt śpiwora trekkingowego

Śpiwór trekkingowy może mieć kształt koperty lub mumii. Koperta oferuje więcej przestrzeni w środku, a po rozpięciu można jej używać jako zwykłej kołdry. Jest jednak cięższa i ze względu na większą ilość powietrza do ogrzania gorzej sprawdza się w niskich temperaturach. Tego typu modele są najczęściej wybierane na krótsze wycieczki z noclegiem w schronisku lub na kempingu. Jeśli planujesz długą wędrówkę ze spaniem w niskich temperaturach i szukasz sposobu na obniżenie wagi plecaka, postaw na mumię. Tego typu śpiwór jest lżejszy i bardziej kompaktowy oraz lepiej przylega do ciała, więc jego wnętrze szybciej się nagrzewa.

Śpiwór w kształcie koperty

Śpiwór trekkingowy – rozmiar

Wiele osób bagatelizuje tę kwestię, ale rozmiar śpiwora puchowego lub syntetycznego znacząco wpływa na komfort snu. W za małym śpiworze trudno się zapiąć i nie można założyć kaptura na głowę. Z kolei w za dużym ciężko się ogrzać, nie mówiąc o zbędnym obciążeniu pleców w trakcie marszu. Przed zakupem upewnij się, że wybrany model jest dostępny w rozmiarze dopasowanym do Twojego wzrostu.

Puchowe śpiwory trekkingowe Pajak – polecane modele

Jaki śpiwór w góry? Przejdźmy do konkretów. W ofercie polskiej marki Pajak znajdziesz najwyższej jakości śpiwory puchowe dopasowane do każdego typu aktywności. Jeśli szukasz modelu do spania w schronisku lub górskiej chatce, koniecznie przyjrzyj się bliżej linii Quest. Śpiwór Quest Blanket po rozpięciu może służyć również jako dwuosobowa kołdra, a Quest 4Two powstał z myślą o uwielbiających wędrówki parach. Ciekawym rozwiązaniem jest również leciutki model Core 250, który waży zaledwie 420 g.

A jaki model sprawdzi się w niższych temperaturach? Core 400 to lekki śpiwór trekkingowy, z którego w polskim klimacie możesz korzystać przez większą część roku – wiosną, latem i jesienią (800 g, T-comfort 0℃, T-limit -6℃). Szukasz czegoś na jeszcze chłodniejsze noce? Polecamy modele Radical 4Z (720 g, T-comfort -1℃, T-limit -7℃), Radical 8Z (1030 g, T-comfort -6℃, T-limit -13℃) i Core 550 (900 g, T-comfort -3℃, T-limit -9℃). Jeśli to dla Ciebie nadal za mało, odsyłamy do artykułu o śpiworach zimowych.

Wszystkie wymienione wyżej modele znajdziesz na pajaksport.pl.

Źródło zdjęć: pajaksport.pl