Paulina Tomasik

Czy kurtka puchowa musi mieć dopasowany fason?

Dawniej kurtka puchowa kojarzyła się z bardzo obszernym okryciem wierzchnim. Dziś tendencje się odwróciły i często mówimy wręcz o cienkich swetrach puchowych. Ale czy fason kurtki puchowej ma jakiekolwiek przełożenie na jej parametry? Sprawdźmy, która kurtka – dopasowana czy luźna – sprawdzi się lepiej i dlaczego!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak działa kurtka z puchem naturalnym?
  • Czy puchówka musi być obszerna?
  • Dlaczego nie warto kupować za dużej puchówki?

W skrócie

Kurtka puchowa to nie tylko modny element garderoby, ale przede wszystkim świetne okrycie wierzchnie na sezon jesienno-zimowy. Dzięki najwyższej klasy wypełnieniu naturalnym puchem gęsim kurtki Pajaksport nie muszą być wielkie i ciężkie, by fenomenalnie spełniać swoje zadanie – izolować od chłodu. Modele takie, jak dopasowany Phantom i Eskimo czy klasyczny Heritage cieszą wysokimi parametrami, niską wagą i zadziwiającymi właściwościami kompresyjnymi.

 

Możemy założyć, że jeśli decydujesz się na kurtkę puchową, to nie tylko dlatego, że na ten element garderoby panuje dziś moda. Wierzymy, że Twoja decyzja wypływa przede wszystkim z wiary w niezwykłe właściwości puchu. Bo naturalny puch gęsi i kaczy to coś, za co bez dwóch zdań powinniśmy być wdzięczni Matce Naturze!

Dlaczego puch naturalny grzeje?

Tajemnica ociepliny puchowej tkwi w budowie puchu, którego przestrzenna struktura sprawia, że pomiędzy pojedynczymi włóknami tworzy się pusta przestrzeń. W nią dosłownie chwytane jest powietrze, ogrzane przez Twoje ciało. Im więcej puch ma miejsca oraz im lepszej jakości jest wypełnienie kurtki, tym wyższy komfort termiczny zapewnia. Co mamy na myśli, mówiąc o jakości? Chodzi o dwa zasadnicze parametry: loft, czyli sprężystość puchu, a także jego stosunek do pierza – im mniej tego drugiego, tym lepiej, ponieważ budowa pierza nie pozwala mu tak efektywnie kumulować ciepłego powietrza.

Dopasowana czy większa?

Znając zasadę działania puchu, łatwo domyślić się, że im więcej miejsca w komorach kurtki, tym lepsza będzie izolacja. Właśnie dlatego kurtki puchowe są wizualnie dość… obszerne. „Puchate” – chciałoby się powiedzieć. Nie ma jednak sensu kupowanie kurtki w większym rozmiarze z myślą o dodatkowej pustej przestrzeni, ogrzanej ciepłem ciała. Takie rozwiązanie nie zda egzaminu, a Tobie nie dość, że nie zapewni ciepła, to jeszcze odbierze swobodę ruchów. W kurtce puchowej nie musisz dziś wyglądać jak, nie przymierzając, ludzik ze słynnej reklamy opon. Możesz śmiało zaufać producentowi i wybrać model w odpowiednim dla siebie rozmiarze.

Damska kurtka puchowa Pajak

Jak dobrze czuć się w kurtce puchowej?

W ofercie Pajaka znajdziesz zarówno damskie, jak i męskie kurtki puchowe, w mniej lub bardziej dopasowanych fasonach. Wszystko zależy od tego, jak zamierzasz użytkować swoje wierzchnie okrycie.

Na co dzień

Najbardziej uniwersalny i najchętniej wybierany model puchówek Pajaka to Phantom. Dostępny jest w wielu różnych kolorach taliowanej wersji damskiej i klasycznej – męskiej, a także w wariancie wkładanym przez głowę (pod nazwą Phantom Anorak).

Phantom to lekka, dopasowana kurtka puchowa, która miłośnikom outdooru i outdoorowego stylu w miejskiej dżungli może służyć właściwie przez cały rok. Ergonomiczny krój i fantastyczny współczynnik kompresji (oczywiście dzięki wypełnieniu Polskim Białym Puchem Gęsim 750 FP i pokryciu ultralekką tkaniną TORAY Airtastic SLF15 DWR) przekładają się na komfort użytkowania w każdych warunkach. Tym bardziej, że w Phantomie nie brakuje też praktycznych rozwiązań konstrukcyjnych: pojemnych kieszeni na zamek, regulowanego kaptura, pod który bez kłopotu zmieści się kask rowerowy czy wspinaczkowy czy dopasowanych mankietów. Możesz spakować ją do załączonego woreczka kompresyjnego i mieć zawsze przy sobie!

Klasyka gatunku z dodatkową funkcjonalnością

Eskimo – typowa warstwa środkowa, idealna pod membranowy hardshell, gdy warunki robią się naprawdę surowe. I doskonała jako warstwa wierzchnia przy umiarkowanym chłodzie. A także niezastąpiona w cieplejsze dni, kiedy po odpięciu rękawów i kaptura z kurtki przekształca się w kamizelkę! No cóż, Eskimo to model dla tych, którzy nade wszystko cenią funkcjonalność! Całość możesz skompresować i wsunąć do zintegrowanej kieszeni wewnętrznej, by pakunek o objętości 2l wrzucić do plecaka na tak zwany wszelki wypadek. Nie tylko rozgrzeje Cię w chłodniejszy dzień (w końcu nie na darmo wypełniliśmy ją wspominanym już wielokrotnie puchem polskich gęsi), ale też zapewni ochronę w razie lekkich opadów, za sprawą tkaniny zewnętrznej TORAY Airtastic SLF15 DWR. To dzięki temu Eskimo jest kurtką tak chętnie wybieraną na krótkie wyprawy w teren i górskie trekkingi.

Męska kurtka puchowa Pajak

Na ekstremalne temperatury

Jeśli szukasz kurtki, w której będziesz mógł bezpiecznie podróżować po rejonach arktycznych (albo jesteś ultrazmarzluchem), wybierz Heritage. To puchówka w klasycznym fasonie, inspirowana designem Złotej Ery Polskiego Himalaizmu – czyli okresem, gdy w latach 80. Polscy wspinacze w spektakularnych zimowych podejściach zdobyli 7 z 14 himalajskich ośmiotysięczników. Ducha lat 80. widać w jej kroju: obszernych kieszeniach zewnętrznych zapinanych na napy oraz wewnętrznych schowkach na niezbędne drobiazgi, regulowanym kapturze z szeroką stójką osłaniającą szyję i twarz, dużych komorach, podnoszących właściwości izolacyjne ociepliny, ale też korespondujących z modą tamtych czasów. Jednocześnie wypełnienie z najlepszego puchu Polskiej Białej Gęsi o lofcie 750 FP, lekka konstrukcja X oraz zastosowanie przełomowej – lekkiej i wytrzymałej – tkaniny TORAY Airtastic sprawia, że Heritage zasługuje w pełni na miano nowoczesnej.

Heritage 1983 to model unisex, dostępny w kolorach czarnym, czerwonym i niebieskim.

 

To jak, którą kurtkę puchową od Pajaka wybierasz? Pamiętaj, że dobra puchówka to nie taka, która od ilości puchu staje się ciężka i nieporęczna, ale ta, która dzięki najwyższym parametrom ociepliny sprawi, że będziesz czuć się komfortowo w każdych warunkach. Modele kurtek najwyższej klasy, wypełnione cenionym na całym świecie puchem gęsi polskich znajdziesz na pajaksport.pl!

Dowiedz się więcej:

Pajak Eskimo – kurtka puchowa 2 w 1

Kurtka puchowa Pajak Heritage – nowoczesna funkcjonalność, design inspirowany przeszłością

Źródło zdjęć: pajaksport.pl