Od początku naszej działalności przywiązujemy dużą wagę do dobrostanu zwierząt. Nasze etyczne standardy potwierdza certyfikat RDS. Jesteśmy dumni z przynależności do elitarnego grona marek produkujących w centrum Europy, wyłacznie z certyfikowanego, etycznie pozyskiwanego puchu.

Czym jest certyfikat RDS?

RDS, czyli Responsible Down Standard, to certyfikat potwierdzający odpowiedzialne pozyskiwanie ptasiego puchu oraz pierza. Norma ta należy do Textile Exchange, organizacji non-profit, dbającej o poprawę losu zwierząt, od których pochodzą surowce używane w branży odzieżowej. O RDS mówi się, że jest standardem dobrowolnym, niezależnym i globalnym, co oznacza, że firmy z dowolnego miejsca na świecie, które decydują się mu podporządkować, kierują się dokładnie tymi samymi zasadami. RDS został ustalony przez niezależną instytucję certyfikującą Control Union. Po co? Po to, abyś miał pewność, że puch, który trafia do Twojego śpiwora czy kurtki, jest najlepszej jakości, a przy jego pozyskiwaniu nie ucierpiała przyroda.

Co określa RDS?

Certyfikat RDS określa przede wszystkim restrykcyjne normy traktowania gęsi i kaczek, hodowanych dla puchu i pierza. Głównym założeniem są odpowiednie warunki hodowli, od pisklęcia do uboju, bez narażania ptactwa na zbędny stres czy też bez przymusowego, brutalnego karmienia przez sondę. Co istotne, puchu i pierza z certyfikatem RDS nie pozyskuje się od żywych ptaków i nie skazuje w ten sposób na cierpienie i strach. Standard ten zapewnia również kontrolę pochodzenia produktu na każdym etapie, począwszy od farmy, poprzez zrównoważony łańcuch dostaw, a kończąc na samym produkcie. Tylko produkty zawierające 100% puchu lub pierza z certyfikowanego źródła mogą legitymować się symbolem RDS.

Dlaczego RDS jest taki ważny?

Przemysł tekstylny coraz lepiej rozumie, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na nim w zakresie ochrony natury. Zwłaszcza materiały pochodzenia zwierzęcego są dziś na cenzurowanym. Dlatego certyfikaty takie jak RDS nabierają niezwykłej wagi, a opatrzone nimi produkty są poszukiwane przez świadomych konsumentów. Warto zauważyć, że certyfikat RDS póki co nie jest powszechny i nie narzucają go żadne akty prawne, a ubieganie się o jego przyznanie jest w pełni dobrowolne. Jednak świat outdooru, żywo i szczerze zainteresowany ochroną przyrody, aktywnie przyłącza się do propagowania przestrzegania określanych przezeń norm.

Czy certyfikat RDS

wpływa na jakość

puchu?

Mimo licznych, sztucznych zamienników, nikt jeszcze nie wymyślił wypełnienia, które dorównywałoby naturalnemu puchowi pod względem właściwości izolacyjnych. Nic nie jest też równie lekkie i zdolne do kompresji. Puch kaczy i gęsi – najmniejsze, najdelikatniejsze, rozmieszczone tuż przy ciele piórka – został przez Matkę Naturę stworzony właśnie po to, by magazynować ciepło i tworzyć barierę dla chłodu. Nic więc dziwnego, że naturalny puch tak świetnie chroni także alpinistów, himalaistów czy innych miłośników aktywności terenowych.

Do określania jakości wypełnienia odzieży puchowej służą dwa podstawowe parametry. Pierwszy to sprężystość, wyrażana w CUIN, a drugi to stosunek puchu do pierza (jak łatwo się domyślić, im więcej czystego puchu, tym wyższy poziom termoizolacji). Choć RDS nie jest parametrem specyfikacji ani też nie określa fizycznych własności ociepliny, to jednak wpływa na zaostrzenie norm hodowli, co w oczywisty sposób przekłada się na jakość oferowanego puchu.

Puch polskich gęsi to surowiec ceniony na świecie za jakość, ale i za wysokie standardy hodowli. To właśnie z hodowlą gęsi Białej Kołudzkiej na Kujawach, mając na uwadze szacunek do zwierząt oraz do swoich klientów, współpracuje Pajak. Kupując produkty z certyfikatem RDS, masz pewność, że otrzymujesz najwyższą jakość ociepliny, pozyskaną w sposób odpowiedzialny!