Zarządzanie plastikiem​

Zarządzanie

plastikiem

Istotą funkcjonowania firmy Pajak jest kontakt człowieka z przyrodą. Dlatego tak ważna w naszej misji jest praca z dbałością o przyrodnicze dziedzictwo i szeroko pojęta ochrona środowiska naturalnego. Jednym z największych problemów, zauważalnych gołym okiem przez każdego miłośnika outdooru jest wszechobecny plastik. Szybkie znalezienie alternatywy dla zastosowań plastiku w codziennym życiu nie jest proste. Producentom trudno jest wypracować kompleksowe rozwiązania dostarczające wszystkie funkcjonalności dotychczasowych opakowań plastikowych i na masową skalę przerzucić się na w pełni ekologiczne materiały.

Jesteśmy przekonani, że najważniejsze to trwałe i konsekwentnie zmieniać nawyki ograniczające powstawanie odpadów. W naszej firmie rzetelnie odrobiliśmy to zadanie i przejrzeliśmy wszystkie procesy, tak aby zminimalizować w nich użycie plastiku.

  • Nasze produkty otrzymujecie zapakowane w pudełka z kartonu ekologicznego, a śpiwory w tkaninowych workach służących jednocześnie ich przechowywaniu.

  • Wszystkie informacje o produktach umieszczamy na papierowych metkach, drukowanych na papierze z recyklingu z użyciem ekologicznych barwników.

  • Do wysyłek wykorzystujemy kartony, w których dostarczane są do nas surowce.

  • Przesyłki zabezpieczamy taśmami papierowymi nie plastikowymi

  • Do minimum ograniczamy drukowanie dokumentów; znakomita większość z nich ma u nas formę e-dokumentu.

  • Kiedy musimy coś wydrukować robimy to na papierze ekologicznym (nie wybielanym chlorem), z najstarszym i najbardziej znanym na świecie certyfikatem Blue Angel.

  • Resztki materiałowe z produkcji śpiworów i plecaków wykorzystujemy do produkcji własnych produktów reklamowych.

  • Nawet długopisy mamy z recyklingu :-) Długopis Round Stic ecolutions w 74% wykonany jest z plastiku pochodzącego z odzysku.

  • Do mocowania etykiet używamy w pełni kompostowalnych papierowych opasek.

Jako członek EOCA, organizacji zbierającej w europejskiej branży outdoorowej fundusze na rzecz zdrowia i dobrobytu planety, działaliśmy w kampanii „Plastic Free: Mountain to Sea”. W latach 2029 i 2020 z pozyskanych funduszy udało się sfinansować projekty obejmujące czyszczenie z odpadów plastikowych wybrzeży, rzek, gór i jezior w całej Europie. Przez dwa lata trwania „Plastic Free: Mountain to Sea” udało się oczyścić ogółem 4.183 km cennych przyrodniczo obszarów.