Ekwipunek w góry - na co zwrócić uwagę?

Ekwipunek to podstawa każdej górskiej wycieczki. Bez odpowiednio wybranych rzeczy w góry podczas wyprawy może być nie tylko ciężko, ale przede wszystkim niebezpiecznie. Nieważne, czy kompletujesz ekwipunek w góry latem na jednodniową wycieczkę czy na długą zimową wyprawę, ważne jest, abyś dobrał sprzęt wysokiej jakości. Wybierając ekwipunek turystyczny, zwracaj uwagę na jego wygodę i funkcjonalność. Nie zapomnij również o wyborze odpowiedniego rozmiaru plecaka, który powinien być lekki i dopasowany do długości trasy. Przede wszystkim jednak zwróć uwagę, że temperatura i pogoda w górach może się zmieniać bardzo szybko, dlatego zadbaj o swój komfort cieplny. Zabierz ze sobą zarówno ciepłe, jak i lekkie ubrania oraz odpowiednie, wygodne buty.

Podstawowy ekwipunek turysty

Śpiwór zdecydowanie pakujemy na dłuższe wyjścia z nocowaniem. Przygotowując się do wyprawy, przemyśl, gdzie będziesz spał: pod namiotem, pod chmurką, w hamaku czy w schronisku. Niezależnie jednak od wybranego miejsca noclegu polecamy zabrać śpiwór puchowy. Dzięki wypełnieniu z naturalnego puchu jest on niezwykle lekki i doskonale się kompresuje, przez co zajmuje mało miejsca w plecaku. Co jednak najważniejsze, zagwarantuje komfort termiczny i zapobiegnie groźnemu w skutkach wychłodzeniu organizmu. Jako ekwipunek na wyprawę w góry zimą najlepiej sprawdzą się śpiwory z serii Radical (sprężystość 900 cuin) lub Core (kompresja od 4 do 10 litrów). Śpiwory Pajak są idealne podczas wyprawy na Mont Blanc, ale też do kajaka.

Kurtka puchowa to kolejny element bazowego wyposażenia ekwipunku w góry zarówno zimą, jak i latem. Warunki pogodowe w górach potrafią zmienić się drastycznie. Taka kurtka jest idealnym rozwiązaniem gwarantującym komfort termiczny z uwagi na niepodrabialne właściwości naturalnego puchu. Jest też lekka i świetnie się kompresuje, dzięki czemu Twój ekwipunek turystyczny nie będzie przeciążony. W najtrudniejszych warunkach pogodowych świetnie sprawdzi się Heritage 1983. Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie model Eskimo - kurtka idealna jako warstwa środkowa i wierzchnia, która po odpięciu rękawów przeobrazi się w kamizelkę np. na czas postoju.

Rzeczy w góry - czego nie powinno zabraknąć?

Odzież - lekka i wszechstronna, kompletowana tak, aby zapewnić trzy warstwy izolacji cieplnej. W Twoim plecaku nie powinno zabraknąć bielizny termoaktywnej, skarpet merino czy smartwool, lekkiej bluzy i spodni softshellowych. Na wyprawy zimowe i w góry wysokie warto zabrać lekkie i łatwo kompresujące się spodnie puchowe. Dla pełnego komfortu termicznego konieczna będzie też czapka (ochroni też przed słońcem), komin i rękawice. Na nogi koniecznie odpowiednie, wygodne buty zapewniające stabilizację i bezpieczeństwo. 

Plecak -  najlepiej zainwestować w dwa plecaki, jeden o mniejszej i jeden o większej pojemności, które będą trzonem Twojego ekwipunku turysty. Plecak górski o pojemności 60–70 litrów, zaopatrzony w pokrowiec przeciwdeszczowy, 

powinien pomieścić całe wyposażenie w góry. Z nim dojdziesz na szczyt, do bazy czy schroniska. Plecak o pojemności 20–30 litrów przyda się podczas ataku na szczyt, na krótsze wypady ze schroniska i wszelkie piesze wycieczki.

Sprzęt wspinaczkowy - czekan, raki, kask, lina dynamiczna, uprząż - to koniecznie powinieneś uwzględnić w swoim ekwipunku w góry zimą, szczególnie podczas wypraw w góry wysokie.

Kijki trekkingowe - przydadzą się do podejść na mniejszych wysokościach, błotnistych czy oblodzonych szlakach. Na większych wysokościach i przy trudniejszych warunkach możesz wykorzystać kijki w duecie z czekanem.

Czołówka - nawet jeżeli nie planujesz chodzić nocą, to i tak warto o niej pamiętać. W sytuacjach nieprzewidzianych może być wybawieniem. 

Apteczka - Jej wyposażenie możesz zróżnicować w zależności od rodzaju i długości wyprawy. 

Dodatkowo taśma izolacyjna, której wszystkich zastosowań jeszcze nie odkryto i najcenniejszy - zdrowy rozsądek.