Paulina Tomasik

Jak odczytywać zakres temperatur na śpiworze?

Odpowiednio dopasowany śpiwór zapewnia użytkownikowi komfort cieplny i spokojny sen. W sklepach znaleźć można setki różnych modeli, jak więc wybrać ten, który sprawdzi się na planowanej wyprawie? Odpowiedź wydaje się prosta: temperaturę, której spodziewamy się w miejscu noclegu, należy porównać z informacjami podanymi przez producenta. Tutaj pojawia się jednak problem – którą wartość brać pod uwagę, skoro na śpiworze zazwyczaj znajdują się trzy lub cztery temperatury?

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • W jakiś sposób określane są zakresy temperatur dla danego śpiwora?
  • Dlaczego temperatura komfortu i temperatura graniczna to dwie najważniejsze wartości dla śpiwora?
  • O czym informuje nas temperatura ekstremalna śpiwora?

W skrócie

Na większości śpiworów znaleźć można trzy lub cztery zakresy temperatur. Podczas wyboru odpowiedniego modelu mężczyźni powinni kierować się wartością T-limit, a kobiety T-comfort. Warto upewnić się, że zostały one podane zgodnie z EN 13537, bo tylko wtedy mamy gwarancję, że są wynikiem rzetelnie przeprowadzonych badań.

Temperatura komfortu i temperatura graniczna

Temperatura komfortu (T-comfort) i temperatura graniczna (T-limit) to dwie najważniejsze wartości, jakie należy brać pod uwagę zarówno przy wyborze śpiwora na niskie temperatury, jak i letniego. T-limit informuje nas o tym, przy jakiej temperaturze zewnętrznej mężczyźni o standardowej budowie ciała mogą liczyć na komfortowy sen. Z kolei T-comfort to temperatura, w której komfort cieplny powinny odczuwać typowo zbudowane panie. Warto wiedzieć, że temperatura komfortu śpiwora jest zawsze nieco wyższa, gdyż ze względu na budowę anatomiczną, kobiety są bardziej wrażliwe na zimno.

Temperatura górnej granicy komfortu i temperatura ekstremalna

Na śpiworach pojawiają się również dwie bardziej spektakularne wartości, czyli temperatura górnej granicy komfortu (T-max) oraz temperatura ekstremalna (T-extreme). Pierwsza występuje tylko czasem i wskazuje najwyższą temperaturę, w której standardowo zbudowany mężczyzna może liczyć na komfortowy sen. Po przekroczeniu tej wartości w śpiworze może być mu zbyt ciepło, więc prawdopodobne zacznie się nadmiernie pocić. Druga wartość, czyli temperatura ekstremalna, może wzbudzać podziw zwłaszcza w śpiworach na minusowe temperatury. Zdecydowanie nie należy się nią jednak kierować podczas zakupu, gdyż informuje nas, w jakiej temperaturze standardowo zbudowana kobieta może być zagrożona wychłodzeniem.

W jaki sposób określane są zakresy temperatur śpiwora?

Aby określić temperaturę komfortową śpiwora i pozostałe wartości, wykonuje się badania laboratoryjne, których przebieg określa norma EN 13537. W ich trakcie wyposażony w czujniki manekin zostaje podgrzany do temperatury ludzkiego ciała i umieszczony w śpiworze w pomieszczaniu o kontrolowanej temperaturze. Dzięki czujnikom, badacze są w stanie stwierdzić, w jaki sposób manekin oddaje ciepło, i określić wartość izolacyjną danego modelu. Manekiny opracowano na podstawie uśrednionych danych dla osób w wieku 25 lat: męski waży 73 kg i mierzy 175 cm wzrostu, a damski 60 kg i 160 cm.

Przed zakupem śpiwora warto się upewnić, czy temperatury zostały podane zgodnie z normą EN 13537. Nie wszyscy producenci wykonują odpowiednie badania, co wiąże się ze sporymi przekłamaniami. Wszystkie śpiwory Pajak, jako jedne z niewielu w Polsce, są testowane laboratoryjnie.

Każdy z nas jest inny

Dzięki normie EN możliwe jest obiektywne porównanie kilku śpiworów, ale uzyskane wartości warto odnieść do własnych upodobań i predyspozycji. Odbiór temperatury to kwestia bardzo indywidualna, która zależy od wieku, budowy ciała, poziomu zmęczenia, ilości spożytych kalorii i wielu innych czynników. Przykładowo, jeśli dwie kobiety będą korzystać ze śpiwora o temperaturze komfortowej 0 w tych samych warunkach, może się okazać, że jedna z nich dobrze się wyśpi, a druga zmarznie. Z tego powodu, wybierając model dla siebie, poza podanymi przez producenta wartościami, warto brać pod uwagę również doświadczenia z wcześniejszych wyjazdów i indywidualne predyspozycje.

Planujesz kolejną wyprawę i szukasz dobrego śpiwora puchowego? Koniecznie odwiedź pajaksport.pl.