Paulina Tomasik

Jak prać śpiwór puchowy?

Pranie puchowego śpiwora to dość problematyczna sprawa. W końcu mowa o jednym z najdroższych elementów outdoorowego wyposażenia, więc nic dziwnego, że każdy drży na myśl o jego przypadkowym zniszczeniu. Z drugiej jednak strony nie da się w nieskończoność udawać, że śpiwór nie potrzebuje odświeżenia – ten moment można łatwo WYCZUĆ. Na szczęście cała operacja nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, w jaki sposób bezpiecznie prać śpiwór puchowy, aby razem z zabrudzeniami nie pozbyć się jego właściwości termicznych.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak prać puchowy śpiwór?
  • Jakich środków użyć do prania śpiwora?
  • Jak suszyć puchowy śpiwór?

W skrócie

Przed przystąpieniem do prania śpiwora ocieplonego naturalnym puchem należy zapoznać się z instrukcjami, jakie widnieją na jego metce. Zazwyczaj producenci dopuszczają pranie w pralce automatycznej (w niskiej temperaturze i z minimalnym wirowaniem). Ponieważ naturalny puch źle znosi kontakt z silnymi detergentami, nie używaj zwykłego proszku ani płynu do płukania – stosuj specjalne preparaty, na przykład Grangers czy Nikwax. Po praniu zadbaj o odpowiednie wysuszenie śpiwora. Rozłóż go na suszarce poziomo i ustaw ją w ciepłym, przewiewnym miejscu. Gdy puch będzie już całkowicie suchy, „rozklep” pozostałe zbrylenia.

Jak często należy prać śpiwór?

Jeśli z pytaniem, jak często należy prać śpiwór, udałbyś się do kogoś, kto niejeden szlak w górach przeszedł i z niejednego sprzętu korzystał, na pewno usłyszałbyś, że… to zależy. Zależy od tego, jak często, gdzie i kiedy używasz śpiwora, a nawet jak się ubierasz na noc pod chmurką. Z całą pewnością wypadałoby go odświeżyć, gdy wchodzenie do niego przestaje być przyjemnością. I nie jest to kwestią wyłącznie higieny czy estetyki, ale też utrzymania wysokich parametrów termicznych. Na zdolność puchu do kompresji (a to przecież od niej zależy, czy śpiwór dobrze chroni przed chłodem) niekorzystnie wpływa bowiem nasz pot.

Na pytanie, jak często prać śpiwór, musimy odpowiedzieć więc w stylu „jeden rabin powie »tak «, a drugi rabin powie »nie«” – tak rzadko, jak to możliwe, ale tak często, jak to konieczne. Wbrew pozorom naturalny puch znosi pranie o wiele lepiej niż syntetyczny.


Pranie puchowego śpiwora – najważniejsza instrukcja producenta

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych, koniecznie sprawdź, co na ich temat mówi producent. Wszystkie zalecenia znajdziesz na metce wszytej po wewnętrznej stronie śpiwora. Zazwyczaj pranie w pralce automatycznej jest dozwolone, choć nie zawsze będzie możliwe – grubszy śpiwór zimowy może nie zmieścić się w standardowym bębnie. Upychanie go na siłę mija się z celem, bo jeśli nie będzie miał „luzu”, zwyczajnie się nie dopierze. W takim wypadku jedynym wyjściem pozostaje pranie ręczne.

Jak wyprać śpiwór puchowy w pralce?

Ponieważ zarówno naturalny puch, jak i tkaniny używane do produkcji śpiworów nie lubią się ze standardowymi środkami piorącymi, przed przystąpieniem do dzieła wyczyść pralkę: opróżnij podajniki z pozostałości stosowanych na co dzień detergentów i puść „pusty” cykl bez prania w środku. W tym czasie śpiwór możesz namoczyć, wkładając go w pokrowcu do miski z wodą, a dopiero potem, już bez pokrowca, włożyć do pralki. Ma to służyć „oszukaniu” jej programu, aby podczas prania pobierała więcej wody. W tym celu możesz również wrzucić do bębna mokry ręcznik. Pamiętaj, aby przed całą procedurą zapiąć wszystkie zamki i kieszonki.

Śpiwory wypełnione naturalnym puchem pierze się w delikatnych programach, najczęściej w 30°C i z minimalnym wirowaniem. Ustawiając pralkę, zawsze trzymaj się jednak zaleceń producenta. Po zakończeniu prania warto śpiwór jeszcze raz dokładnie przepłukać. Aby puch nie zbił się w bryły podczas suszenia, musi być całkowicie czysty – również od środków piorących.

Do prania puchu używaj wyłącznie dedykowanych do tego środków, na przykład marki Nikwax lub Grangers. Nie korzystaj ze zwykłych proszków czy kapsułek do prania, płynów do płukania ani wybielaczy – środki tego typu mogą zniszczyć strukturę zewnętrznej tkaniny.

Nie przejmuje się, jeśli to, co wyciągniesz z pralki, w niczym nie będzie przypominało Twojego śpiwora – tak ma być. Twoja outdoorowa „kołderka” odzyska swoją formę podczas suszenia.

Jak wyprać śpiwór puchowy ręcznie?

Jeśli śpiwór nie mieści się w pralce, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyprać go ręcznie, najlepiej (i najwygodniej) w wannie. Przede wszystkim podczas prania ręcznego obchodź się ze śpiworem bardzo delikatnie. Najpierw chwilę go namocz w ciepłej, ale niezbyt gorącej wodzie, a następnie na całej jego długości rozprowadź preparat czyszczący. Piorąc, delikatnie ugniataj śpiwór – nie trzyj ani nie wykręcaj, ponieważ może to uszkodzić wrażliwą strukturę puchu.

Po dokładnym wyczyszczeniu całej powierzchni czas na płukanie. W czasie prania ręcznego to właśnie ten krok jest najbardziej czasochłonny – śpiwór należy płukać tak długo, aż przestanie wypływać z niego piana i biały osad.

Jak suszyć śpiwór puchowy?

Wbrew pozorom najbardziej newralgicznym punktem doprowadzania śpiwora do czystości nie jest pranie, a suszenie – trzeba poświęcić mu trochę uwagi. Ponieważ naturalny puch bardzo łatwo chłonie wodę, może to potrwać nawet kilka dni.

Śpiwory puchowe, podobnie zresztą jak odzież, suszy się na płasko, rozkładając poziomo na suszarce, w ciepłym i przewiewnym miejscu, ale bez wystawiania na bezpośrednie działanie słońca. Gdy puch będzie już całkowicie suchy, delikatnie go „uklep”, rozbijając pozostałe po suszeniu zbrylenia.

Jeśli dysponujesz suszarką automatyczną, masz ułatwione zadanie. Pamiętaj tylko, aby zawsze korzystać z delikatnych programów – ustaw niską temperaturę i wolne obroty. Do całkowitego wyschnięcia naturalnego puchu niekiedy potrzeba kilka cykli suszenia.

 

Lepiej dbać niż prać!

Aby wydłużyć czas pomiędzy praniami, odpowiednio dbaj o swoją „kołderkę”, zwłaszcza tę ocieploną syntetycznym wypełnieniem. Jeśli to możliwe, zawsze używaj specjalnej wkładki do śpiwora, która zapobiega wsiąkaniu potu w ocieplenie, a także karimaty, chroniącej od zabrudzeń z podłoża. Po każdej nocy pod chmurką i po każdym powrocie z wyprawy do domu przesusz śpiwór w suchym, dobrze wentylowanym miejscu. Zawilgocenie puchu powoduje, że rozwijają się w nim mikroorganizmy, które wywołują nieprzyjemny zapach i wymuszają pranie. Miejscowe zabrudzenia możesz usuwać na bieżąco, czyszcząc je wilgotną szmatką z dodatkiem odpowiedniego preparatu.

A może przyszedł czas na nowy śpiwór? Zajrzyj na pajaksport.pl – znajdziesz u nas śpiwory puchowe, które zapewnią Ci komfort termiczny w każdych (naprawdę każdych) warunkach.

Źródło zdjęć: www.giepe.tv