Paulina Tomasik

Jak suszyć kurtkę puchową, aby uniknąć zbrylenia się puchu?

Naturalny puch to najwyższej jakości ocieplina, więc wypełnione nim ubrania zakłada się, gdy na zewnątrz panują trudne warunki. Nic więc dziwnego, że czasem kurtka ulega przemoczeniu lub najzwyczajniej nadchodzi pora, żeby ją wyprać. W takiej sytuacji wiele osób zadaje sobie pytanie – jak suszyć kurtkę puchową, aby nie straciła swoich właściwości termoizolacyjnych? Na szczęście nie taki diabeł straszny, jak go malują, i bez problemu można to zrobić we własnej pralni. Wszystkiego, co warto wiedzieć o suszeniu kurtki puchowej, dowiesz się z naszego artykułu!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak wysuszyć kurtkę puchową w swoim domu?
  • W jakiej pozycji ułożyć kurtkę puchową na czas suszenia?
  • Jak po praniu rozbić puch w kurtce?

W skrócie

Odzież puchową możesz bezpiecznie wyprać i wysuszyć we własnym domu, pod warunkiem, że zastosujesz się do podanych na metce wewnętrznej wytycznych producenta. Do suszenia najwygodniej wykorzystać suszarkę bębnową ustawioną na program do delikatnych tkanin lub tradycyjną, wolnostojącą suszarkę, na której wystarczy rozłożyć ubranie na płasko i co kilka godzin ręcznie rozbijać jej puchowe wypełnienie.

Przygotowanie kurtki puchowej do prania i suszenia

Zastanawiasz się, jak suszyć kurtkę puchową? Wszystkie informacje na temat prania znajdziesz na metce wszytej po wewnętrznej stronie ubrania. Przestrzegaj ich skrupulatnie, aby odzież nie straciła swoich właściwości lub nawet nie uległa zniszczeniu, ponieważ nieprawidłowa pielęgnacja może się wiązać z utratą gwarancji producenta. Przed czyszczeniem puchowej kurtki należy ją odpowiednio przygotować. Zacznij od opróżnienia wszystkich kieszeni z zapomnianych pieniędzy, chusteczek higienicznych czy starych paragonów! Jeśli na materiale widoczne są większe, trudne do wytarcia plamy, postaraj się usunąć je ręcznie, a następnie zapnij wszystkie guziki oraz zamki i przewróć kurtkę na lewą stronę.

Jak prać kurtkę puchową?

Zebraliśmy kilka najważniejszych informacji dotyczących prania puchowej odzieży. Przede wszystkim nie stosuj zwykłych proszków i płynów, które mogą spowodować, że wypełnienie utraci swoją sprężystość. W przypadku ubrań z naturalnym wypełnieniem zdecydowanie lepiej sprawdza się specjalny środek do prania puchu, który bez problemu znajdziesz w drogeriach lub sklepach z odzieżą górską. Warto też dokładnie wypłukać pralkę z resztek stosowanych na co dzień detergentów, ustawiając cykl z pustym bębnem. Wybierz łagodny program w temperaturze zalecanej przez producenta – najczęściej jest to 30° lub 40°C. Warto przedłużyć go o dodatkowe płukanie i odwirować kurtkę na małych obrotach (maksymalnie 600), oczywiście jeśli pozwalają nam na to wskazówki na metce.

Pranie puchowej kurtki

Suszenie kurtki puchowej w suszarce bębnowej

Najwygodniejszym i najmniej czasochłonnym rozwiązaniem jest suszenie kurtki puchowej w suszarce bębnowej. Nie masz pewności, czy będzie to bezpieczne dla Twoich ubrań? Poszukaj na metce symbolu z kołem wpisanym w kwadrat, który oznacza, że metoda nie zaszkodzi ani materiałowi zewnętrznemu, ani naturalnemu wypełnieniu. Kurtkę przekładamy do suszarki bębnowej zaraz po zakończeniu płukania i ustawiamy program do tkanin delikatnych o niskiej temperaturze i niewielkich obrotach. Suszenie w temperaturze powyżej 60°C może nawet doprowadzić do przypalenia pierza!

Jak suszyć kurtkę puchową na tradycyjnej suszarce?

Jest jeszcze jeden skuteczny i bezpieczny sposób, który jednak wymaga nieco większego nakładu czasu. Mokrą kurtkę rozkładamy na płasko, np. na podłodze lub na tradycyjnej suszarce, podkładając pod nią ręcznik. Co jakiś czas strzepujemy ją, przewracamy na drugę stronę i oklepujemy, aby rozbić puch i uniknąć jego zbrylenia. Kurtkę najlepiej zostawić w suchym i przewiewnym miejscu, ale nie w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera lub innego źródła ciepła. Grubsze ubrania mogą schnąć nawet przez kilka dni, dlatego zanim schowamy kurtkę do szafy, upewnijmy się, że jej wypełnienie jest całkowicie suche, ponieważ wilgotny puch z czasem zacznie brzydko pachnieć i nie będzie prawidłowo spełniał swoich funkcji termoizolacyjnych.

Lekkie i trwałe kurtki puchowe znajdziesz na pajaksport.pl. Nasze produkty zostały sprawdzone przez profesjonalnych sportowców, w najbardziej ekstremalnych warunkach!

Autorka tekstu: Agata Kliś-Koszykowska