Joanna Pyka

Jak wybrać kurtkę puchową?

Kurtka puchowa to dziś odzieżowy hit. Jej popularność rośnie zarówno w kręgach outdoorowych, jak i w codziennej modzie. Ale jak rozpoznać, która puchówka będzie lepsza do miasta, a która sprawdzi się w górach? Podpowiadamy, jak wybrać kurtkę puchową dla siebie.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak wybrać puchówkę?
  • Jaka kurtka puchowa do miasta?
  • Jaka kurtka puchowa w góry?

W skrócie

Przy wyborze kurtki puchowej kieruj się parametrem sprężystości (im wyższy, tym cieplejsza, ale i bardziej pakowna jest kurtka), stosunkiem ilości puchu do ilości pierza w ocieplinie (im więcej puchu, tym wyższa jakość produktu), no i oczywiście przeznaczeniem, z myślą o którym dany model został zaprojektowany. Przykładowo kurtka PHANTOM to model wprost stworzony na zimowe wyprawy. Doskonała kompresja i ergonomiczny krój sprawiają, że PHANTOM jest superwygodny i wyjątkowo pakowny. Z kolei klasyczna kurtka LEVITY może służyć jako samodzielne okrycie wierzchnie przy temperaturze powyżej -5 st. Celsjusza, a jako sweter puchowy w prawdziwie zimowych warunkach.

Kurtki puchowe Pajak

Dlaczego warto zainwestować w puchówkę?

Jest nieoceniona w zimne dni, bo choć waży niewiele, to jednocześnie doskonale izoluje od chłodu. Puch ma bowiem tę niezwykłą właściwość, że pomiędzy jego włókienkami zbiera się powietrze ogrzane przez ludzkie ciało. Powietrze oczywiście nic nie waży, za to wyjątkowo skutecznie magazynuje emitowane przez Ciebie ciepło i energię.

Jeśli trzeba (np. na czas transportu), puchowe wypełnienie możesz skompresować – wtedy kurtka prawie nie zajmuje miejsca w plecaku. Dlatego tak chętnie wykorzystują ją miłośnicy aktywnego wypoczynku.

Ogromny wybór kurtek puchowych

Popularność kurtek puchowych wciąż rośnie – zwiększa się też spektrum ich zastosowań. Bo jeśli puchówka powstała z myślą o himalaistach, to dziś cenią ją nie tylko podróżnicy i ludzie gór. Coraz częściej kurtki puchowe spotykamy na ulicach miast. W związku ze wzrostem popularności, ten element garderoby pojawia się też w kolekcjach sieciówek. Łatwo się domyślić, że puchówka wyprodukowana przez firmę odzieżową do chodzenia na co dzień po mieście będzie się znacząco różnić od kurtki stworzonej na najsroższe wysokogórskie warunki. Jak je odróżnić i jak wybrać tę właściwą dla siebie?

Czym się kierować przy wyborze puchówki?

Parametrami

Sprężystość oraz stosunek puchu do pierza to dwa najważniejsze parametry, którymi zazwyczaj kierujemy się, wybierając kurtkę puchową dla siebie. Jak je rozszyfrować?

Sprężystość to jeden z najważniejszych parametrów charakteryzujących wypełnienie puchowe. Na metce znajdziesz ją wyrażoną w calach sześciennych na uncję, czyli CUIN. Jak to się mierzy? W warunkach laboratoryjnych 28 gram puchu (czyli właśnie 1 uncja) zostaje maksymalnie rozprężony, a potem obciążony specjalną nakładką. Jego objętość (oczywiście mierzona w calach sześciennych) to wartość CUIN, mierzona po ustaniu opadania pokrywki. Przykładowo jeśli lekko ściśnięta uncja puchu zajmie 550 cali sześciennych, na metce znajdziesz informację: 550 CUIN. Jak łatwo się domyślić, im wyższy parametr sprężystości, tym lepsza izolacja i wyższa jakość kurtki. I nie dlatego że będzie ją można zwinąć do malutkiego pokrowca i włożyć do kieszeni, ale z powodu lepszych właściwości izolacyjnych. Pomiędzy bardziej sprężystymi puszkami jest więcej przestrzeni dla ciepłego powietrza!

Stosunek puchu do pierza. Wypełnienie puchowe tak naprawdę nigdy nie jest w 100% złożone wyłącznie z puchu. W specjalnym urządzeniu, zwanym wiejnią, z mieszanki puchu z pierzem odseparowuje się możliwie jak najwięcej zbędnego pierza. Mimo to do ociepliny zawsze dostaje się pewna część pierza, czyli drobniutkich piórek. Choć są prawie tak malutkie jak puch, to jednak ich właściwości nie są aż tak spektakularne. Im lepiej oczyszczone wypełnienie, czyli im mniej pierza, tym wyższa jakość – ale i cena – kurtki. Oznaczenie 90/10 świadczy o tym, że wypełnienie udało się oczyścić do 90% puchu i tylko 10% pierza, a to przekłada się na bardzo wysoką jakość.

Kurtka puchowa w góry

Funkcjonalnością

O tym, czy potrzebna Ci superciepła kurtka o wysokiej sprężystości puchu, czy może cieńszy, przylegający do ciała sweter puchowy decyduje cel, z myślą o którym dokonujesz zakupu. Oczywiście na zimę potrzebna jest kurtka z puchem o jak najwyższej sprężystości i jak najmniejszym procencie pierza. W sezonach przejściowych wartość oscylująca w okolicach 650 cuin powinna zdecydowanie wystarczyć.

Nie zapomnij także zwrócić uwagi na krój. Jeśli szukasz kurtki do wspinaczki, powinieneś rozejrzeć się za modelami dopasowanymi i mniej sprężystymi, żeby nie narażać kurtki na przetarcia i rozdarcia na wystających skałkach. Na wyprawie skiturowej puchówka sprawdzi się przede wszystkim podczas zjazdów (przy podejściach może okazać się zbyt ciepła), dlatego wysoka kompresja, która pozwoli bez trudności spakować kurtkę do plecaka, to podstawa. Za to najlepsza kurtka do miasta to taka, która zapewni Ci komfort, a jednocześnie będzie wyglądać stylowo. W ostatnich latach popularne są płaszcze puchowe. W ofercie Pajaka znalazł się model DOP z przedłużonym krojem, idealny na co dzień oraz dla fotografów i kamerzystów, którzy ze względu na swoją profesję zmuszeni są często przez dłuższy czas tkwić nieruchomo w jednej pozycji.

Puchówki Pajaksport

Zdecydowałeś, gdzie najczęściej będziesz zabierać swoją puchówkę? W takim razie sprawdź, który model kurtki od Pajaka bardziej pasuje do Twojego stylu życia. Oba prezentowane modele są dostępne w wersji męskiej i damskiej, więc jesteśmy pewni, że każdy, kto ma żyłkę przygody, znajdzie coś dla siebie.

PHANTOM

To jedna z dwóch najpopularniejszych i absolutnie niezawodnych kurtek od Pajaka. Ultralekka i doskonale dopasowana. Profesjonalni miłośnicy outdooru z pewnością docenią jej ergonomiczny krój, zapewniający wygodę w każdej sytuacji. Wysoki współczynnik kompresji daje możliwość spakowania kurtki do załączonego woreczka, co sprawia, że PHANTOM wprost idealnie nadaje się do zabrania ze sobą na wyprawę. Także skiturową albo narciarską, bo w kurtce nie zabrakło regulowanego kaptura, kompatybilnego z kaskiem. Noszących kurtkę puchową na co dzień z pewnością ucieszy niewielka waga i wysoki poziom komfortu!

LEVITY

Minimaliści i miłośnicy garderoby kapsułowej z pewnością docenią fakt, że wśród niezliczonych modeli puchówek istnieją kurtki uniwersalne, które odnajdą się w każdej sytuacji. Taka jest LEVITY – ultralekka kurtka puchowa o klasycznym kroju. Wypełniona puchem polskich gęsi o cuin 750, sprawdzi się zarówno w górach, jak i na co dzień. W przedziale temperatur między -5 st. a 15 st. Celsjusza może z powodzeniem służyć jako kurtka wierzchnia. Natomiast gdy temperatura spada poniżej -5 st., będzie idealna jako dodatkowa docieplająca warstwa pod okryciem zewnętrznym.

Tyle mądrych słów o kurtkach z puchu naturalnego... a co z jego syntetycznym odpowiednikiem, spyta ktoś? No cóż, jakkolwiek by się nie starali naukowcy na całym świecie, nie udało się dotychczas wyprodukować ociepliny syntetycznej skutecznej w równym stopniu, co naturalna. Ale technologia wciąż idzie do przodu, więc kto wie?... Z pewnością się tym zainteresujemy, ale póki co w Pajaksport pozostajemy wierni fenomenalnemu i niezawodnemu puchowi polskich gęsi i kaczek, który wypełnia wnętrze naszych kurtek, dając niezrównany komfort wszystkim miłośnikom outdooru. Zresztą, zajrzyj na pajaksport.pl i sam się przekonaj!