Paulina Tomasik

Jaki śpiwór do namiotu sprawdzi się najlepiej?

Śpiwór to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku biwakowego. To od niego w dużej mierze zależy, czy się wyśpisz, a co za tym idzie – czy będziesz mieć energię na kolejny dzień wędrówki. Tylko jaki najlepiej wybrać? Czym się kierować? Wiemy, jaki śpiwór podczas noclegu w namiocie sprawdzi się najlepiej.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak wybrać śpiwór pod namiot?
  • Dlaczego warto mieć śpiwór puchowy?
  • Czym powinien charakteryzować się śpiwór do namiotu?

W skrócie

Jeśli planujesz nocować pod namiotem, powinieneś zaopatrzyć się w śpiwór puchowy, który zapewni Ci komfortowy sen przez całą noc. W zależności od tego, jakie warunki panują w danym miejscu, możesz wybierać pomiędzy śpiworami letnimi, wielosezonowymi i zimowymi. Każdy z modeli rozpoznasz po określonym zakresie temperatur. Szukając modeli damskich, kieruj się przede wszystkim temperaturą komfortu, natomiast w przypadku śpiwora dla mężczyzny – temperaturą limitu. Pamiętaj że za ciepły śpiwór może tak samo dać się we znaki jak śpiwór za zimny.

 

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz – mówi stare przysłowie. Na biwaku pod namiotem sprawdza się ono dosłownie, bo to przede wszystkim od śpiwora zależy Twój dobry sen. A dobrze przespana noc to bardziej udana wędrówka nazajutrz. Żeby sen uznać za wartościowy, nie powinieneś budzić się z zimna co godzinę. Potrzebujesz więc śpiwora, który zagwarantuje Ci komfort termiczny przynajmniej na tych 6–8 godzin. A trzeba pamiętać, że w górach czy nad jeziorem po zachodzie słońca temperatura nie tylko zimą bardzo mocno spada, zwłaszcza w bezchmurną noc.

Komfort termiczny w śpiworze

W kwestii wyboru śpiwora pod namiot kluczowe znaczenie mają warunki, w jakich planujesz biwakować. Pogoda i temperatura właściwa dla danej pory roku i terenu wymuszają użycie sprzętu o konkretnych możliwościach grzewczych.

Roboczo dzielimy śpiwory na 3 kategorie: letnie, wielosezonowe (trzysezonowe) i zimowe. Jak łatwo się domyślić, śpiwór letni to najcieńsza i najlżejsza opcja, która jednak nadaje się do spania wyłącznie w naprawdę ciepłe noce lub w dobrze ogrzewanych schroniskach. Pod namiot taki śpiwór możesz zabrać na letni obóz, a i to z pewną dozą ryzyka – nawet w sierpniu zdarza się, że nocą temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Do wielosezonowych należą na przykład CORE 400 i CORE 550, które świetnie sprawdzą się zarówno podczas wiosennego hamakowania, jak i jesiennego spływu kajakowego. Doświadczeni wędrowcy korzystają z nich nawet podczas łagodniejszej zimy. Śpiwory, które nadają się do nocowania pod gwiazdami w prawdziwie zimowych warunkach, to modele wyprawowe. W najcieplejszych egzemplarzach z linii RADICAL co poniektórym i w Himalajach bywa za gorąco!

Śpiwór trekkingowy

Jak określić przeznaczenie śpiwora?

W stwierdzeniu, czy na planowanym biwaku nie zmarzniesz w nocy, pomoże Ci informacja producenta o zakresie temperatur danego śpiwora. Każdy model charakteryzuje się określonymi parametrami termicznymi, regulowanymi w ramach europejskiej normy EN13537 i i międzynarodowej ISO23537. Przedziały te badane są w wyśrubowanych testach laboratoryjnych. Za standard uznaje się uśrednioną wartość ciał zdrowych, dobrze odżywionych kobiety (25 lat, 160 cm, 60 kg) i mężczyzny (25 lat, 173 cm, 70 kg). Na tej podstawie wyróżnia się 3 progi:

  • T-comfort, czyli temperaturę, w której kobieta o standardowej budowie ciała prześpi całą noc w pozycji wyprostowanej, leżąc na plecach;
  • T-limit, a więc dolną granicę komfortu cieplnego; w takiej temperaturze mężczyzna, leżąc na plecach, jest w stanie przespać 8 godzin;
  • T-extreme, określający temperaturę, poniżej której nocleg byłby niebezpieczny ze względu na ryzyko wystąpienia hipotermii. Po 6 godzinach snu w takich warunkach mężczyzna obudzi się z zimna, natomiast kobieta dostanie już dreszczy.

Tu mała uwaga: normy te nie są obligatoryjne i część producentów niestety ich nie stosuje.

Kształt śpiwora wpływa na termikę

Podczas nocy w namiocie, nawet latem, zdecydowanie warto zadbać o głowę. Chociaż trudno powiedzieć, ile dokładnie procent ciepła przez nią ucieka, to pewne jest, że wraz ze stopami i dłońmi jest ona jednym z kluczowych punktów termicznych organizmu. Dlatego właśnie do namiotu powinieneś wybrać śpiwór typu mumia, z kapturem i zwężającym się do dołu kształtem. Taka budowa znacznie ogranicza straty ciepła. Tym bardziej, że modele zimowe mają dodatkowe zabezpieczające przed chłodem dodatki, jak specjalna strefa na stopy i kołnierze 3D przy szyi.

Tak czy inaczej zaopatrz się w czapkę, skarpetki i bieliznę termiczną. Pod namiotem dobra „piżama” jest nie mniej istotna od odpowiedniego śpiwora!

Śpiwór do dźwigania

Jeśli wybierasz się na camping samochodem, prawdopodobnie nie ma dla Ciebie znaczenia, ile waży i ile miejsca zajmuje Twój śpiwór. Ważne, żeby grzał Cię w nocy i był wygodny. W takim wypadku możesz zdecydować się na nieco obszerniejszy model z niższym parametrem kompresji, który za to zaskoczy Cię dodatkowymi udogodnieniami. Na przykład QUEST 4TWO to jeden z pierwszych w Europie śpiworów dwuosobowych, a QUEST SWITCH ma opcję „chodzenia i grania na gitarze”, czyli dodatkowe wyjścia na ręce i nogi skonstruowane tak, żeby ograniczyć jednocześnie straty ciepła w obrębie korpusu.

Jednak każde biwakowanie poprzedzone dłuższą wędrówką z plecakiem wymaga zaawansowanych wagowo rozwiązań. W zależności od tego, gdzie zamierzasz skierować swoje kroki, masz do wyboru dość uniwersalną linię CORE lub bardziej zaawansowaną technologicznie kolekcję RADICAL.

W pierwszej znajdziesz najwyższej jakości wypełnienie Polskim Puchem Kaczym. Rozprężność 700 cuin i pokrycie ultralekką tkaniną Toray Airtastic, udoskonaloną specjalnie dla marki Pajak, CORE kompresują się do objętości od 4 do 10 litrów, co przy wadze nie wyższej niż 1,5 kilograma daje produkt wymarzony na wędrówki piesze, rowerowe czy kajakowe. Najmocniejszy z CORE’ów model 950 może być używany nawet do -39 stopni.

Linia RADICAL została stworzona z myślą o ekstremalnych warunkach panujących podczas wysokogórskich ekspedycji. To śpiwory o unikatowej konstrukcji, wypełnione cenionym w branży outdoorowej na całym globie Polskim Puchem Białej Gęsi. Rozprężność rzędu 900 cuin i pokrycie tkaniną GELANOTS Ultra Light Rip Stop sprawia, że śpiwory RADICAL to prawdopodobnie najlżejsze, najbardziej kompresyjne i najcieplejsze śpiwory na świecie. Najlżejszy model waży 190 g, a najbardziej zaawansowany zapewnia przetrwanie w temperaturze -73 stopni. Sprawdził się nawet na Arktyce z namiotem!

Ale jak to właściwie możliwe, że śpiwory od Pajaksport są ciepłe i lekkie jednocześnie? Wszystko za sprawą puchowego wypełnienia.

Śpiwór puchowy po spakowaniu

Magia naturalnego puchu

Naturalny puch nie ma sobie równych, jeśli chodzi o wartości termiczne. W popularnych produktach miejsce na czele stawki zajmuje puch gęsi, tuż za którym kroczy ocieplina z puchu kaczego. Dzieje się tak, ponieważ pomiędzy niewielkimi, przestrzennymi włókienkami puszków zatrzymuje się ogrzane przez ludzkie ciało powietrze. W ten sposób puch staje się izolatorem od chłodu. Im bardziej sprężyste wypełnienie, tym więcej ciepłego powietrza może się w nim zgromadzić, a więc i tym cieplejszy będzie śpiwór. Sprężystość określa się w jednostkach cuin, czyli uncjach na cal sześcienny. Ten sam parametr ma znaczenie również dla kompresji i pakowności śpiwora oraz w ostatecznym rozrachunku – dla jego wagi.

Choć naukowcy od dawna główkują nad wyprodukowaniem syntetycznej ociepliny, która dorównywałaby puchowi naturalnemu, jak dotąd nie udało się stworzyć tak skutecznej izolacji przy równie niskim ciężarze. I nawet powtarzany jak mantra przez zwolenników primaloftów mit o ekstremalnej chłonności puchu gęsiego i kaczego schodzi w tym kontekście na drugi plan. Tym bardziej, gdy zdamy sobie sprawę, że istnieją skuteczne i proste sposoby zabezpieczenia śpiwora przez zawilgotnieniem oraz że w razie czego puch naturalny można znacznie szybciej i łatwiej niż syntetyk wysuszyć, nawet w warunkach biwakowych. Jeśli więc wybierasz się pod namiot, wybierz niezawodny śpiwór puchowy od Pajak i ciesz się komfortem zawsze i wszędzie!

Dowiedz się więcej o zabezpieczaniu śpiworów puchowych przed wilgocią: Jak chronić śpiwór puchowy przed zmoknięciem w czasie nocowania w plenerze?

Źródło zdjęć: pajaksport.pl