Joanna Pyka

Jaki śpiwór wybrać – mumia czy zwykły?

Wybór śpiwora nigdy nie jest łatwą i oczywistą kwestią. Jednym z kryteriów wyboru jest oczywiście kształt. Jaki śpiwór – mumia czy kołdra – sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku? To zależy, do czego!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czy zwykły śpiwór kopertowy to przeżytek?
  • Kiedy przyda Ci się śpiwór typu kołdra?
  • Dlaczego mumia to najlepszy śpiwór na outdoorowe wyprawy?

W skrócie

W outdoorze królują dziś raczej śpiwory typu mumia niż tradycyjne „kołdry”. To jednak nie znaczy, że te drugie całkowicie wyszły z użycia. Wszystko zależy od tego, czy szukasz śpiwora na długie górskie wędrówki z namiotem, czy raczej do kampera w upalne lato. Wśród puchowych śpiworów od Pajaka znajdziesz tak modele klasyczne, jak i mumie – o wysokim stopniu kompresji, niskiej wadze i optymalnych parametrach termicznych. Dzięki temu możesz wybrać śpiwór dopasowany do każdej swojej aktywności.

Zwykły śpiwór – czy to przeżytek?

Śpiwór typu kołdra, zwany również kopertą, to rozwiązanie tradycyjne. Można by nazwać go takim protoplastą śpiworowego rodu – o długim i szlachetnym życiorysie. Wbrew pozorom wcale nie odszedł jeszcze w pomrokę dziejów!

Zwykłe kopertowe śpiwory mają kształt prostokąta i po rozpięciu i rozłożeniu na płasko rzeczywiście przypominają klasyczną kołdrę. Zazwyczaj są to śpiwory bardziej obszerne, pozwalające swobodnie przewracać się wewnątrz z boku na bok. Sprawdzają się podczas podróży przyczepą, noclegów w domkach kempingowych czy wycieczek na ciepłe południe, zwłaszcza z dziećmi, z którymi rodzice mogą się wówczas schować pod jednym przykryciem. A ponieważ tak łatwo zamienić je w kołdrę, świetnie sprawdzają się także w domu – gdy przyjadą goście, mogą pełnić funkcję zapasowego zestawu pościeli.

Warto wiedzieć, że dzięki markom takim jak Pajak, tradycyjne śpiwory bez właściwego dla mumii kaptura przestały być ciężkim i gabarytowo nienadającym się do plecaka akcesorium. Puchowe QUEST BLANKET, QUEST SWITCH i QUEST QUILT to jedne z najlżejszych i najbardziej kompresyjnych śpiworów na rynku, dzięki czemu amatorzy podróży w wersji light chętnie zabierają je ze sobą na wędrówki szlakiem schronisk i górskich chatek, rajdy rowerowe czy tripy hamakowe. Tym bardziej że każdy z modeli kryje w sobie niespodzianki, poszerzające jego funkcjonalność. Warto pamiętać jednak o tym, że właśnie przez wzgląd na brak chroniącego głowę kaptura, który bądź co bądź jest jednym z najlepszych zabezpieczeń przed utratą ciepłą, zwykłe śpiwory zalecane są na cieplejsze noce.

Śpiwór puchowy typu mumia

W teren zabierz mumię!

Śpiwór typu mumia bez dwóch zdań stanowi outdoorowe must-have. Zwężana do dołu sylwetka i kaptur na głowę, upodabniające leżącego do spoczywającego w sarkofagu egipskiego faraona, to konstrukcja pozwalająca na zachowanie jak największej ilości energii. Właśnie dlatego mumia sprawdza się nie tylko podczas nocowania w czterech ciepłych ścianach, ale i pod chmurką. Anatomiczny kształt plus dodatkowe elementy konstrukcji, znajdujące się w wielu (zwłaszcza tworzonych z myślą o wyprawach wysokogórskich) modelach, dają możliwość wykorzystania w pełni właściwości puchu naturalnego, którym wypełniane są śpiwory marki Pajak. Do takich dodatkowych udogodnień należą przede wszystkim listwy przyzamkowe 3D, dodatkowy kołnierz, regulacja kaptura, a w najbardziej zaawansowanych modelach specjalny wewnętrzny materiał IRR, odbijający aż do 50% ciepła ciała.

Śpiwory z linii RADICAL lub CORE, mające zapewnić komfort nocowania nawet w temperaturach poniżej -30 st. Celsjusza, dodatkowo mogą pochwalić się niską wagą i świetną kompresją, co jest niezwykle ważne, gdy planujesz swój ekwipunek dźwigać przez wiele dni na własnych ramionach. Jeden z najbardziej uniwersalnych modeli śpiworów typu mumia, CORE 400, waży mniej więcej tyle, co połowa butelki wody. Niewiele, prawda? A zabierać go ze sobą w teren możesz praktycznie przez cały rok. Chroniąc Cię przed wyziębieniem w temperaturach nawet do -24 stopni, a w każdym razie pozwalając naprawdę nieźle wyspać się, gdy słupki na termometrach spadają poniżej 0, z pewnością zasługuje na miano najlepszego towarzysza włóczęg z namiotem i hamakiem.

Śpiwór mumia

Wybór śpiwora dobranego do indywidualnych potrzeb nie jest snobizmem ani zbędnym luksusem. A tradycyjne śpiwory-kołdry to nie obciachowy przeżytek, niegodny prawdziwego turysty! Wszystko zależy od tego, jakie ma być jego główne przeznaczenie. W pajaksport.pl chętnie doradzimy Ci, jaki śpiwór lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Zajrzyj do nas i znajdź nowoczesny śpiwór puchowy szyty na Twoją miarę.

Źródło zdjęć: pajaksport.pl