Paulina Tomasik

Śpiwór na festiwal – jaki będzie najlepszy?

Zastanawiasz się, co zabrać na Pol’and’rock, Open’era, Glastonbury czy inny festiwal? Poza zgraną ekipą, wygodnymi ubraniami i namiotem na liście rzeczy do spakowania powinien znaleźć się wygodny śpiwór. Po dobrym koncercie trzeba się przecież wyspać, aby zregenerować siły i odzyskać energię na dalszą zabawę. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając śpiwór na festiwal.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Dlaczego śpiwór puchowy dobrze sprawdzi się podczas festiwali muzycznych?
  • Jak wybrać śpiwór na Glastonbury lub inny festiwal?
  • Co brać pod uwagę, wybierając śpiwór na festiwal?

W skrócie

Śpiwory puchowe są lekkie i kompaktowe, więc dobrze spisują się na festiwalach muzycznych. Przed zakupem sprawdź zakresy temperatur podane przez producenta, pamiętając, że warto unikać nie tylko przemarznięcia, ale i przegrzania. Jeśli zależy Ci na małym bagażu, to postaw na śpiwór mumię, a jeśli wiercisz się w nocy i lubisz mieć dużo miejsca do spania, pomyśl o kopercie.

Śpiwór na festiwal – jakie wypełnienie wybrać?

Wybór śpiwora na Woodstock, Open’era czy Glastonbury warto zacząć od odpowiedzi na pytanie, jakie wypełnienie sprawdzi się najlepiej podczas festiwalu. W sklepach znaleźć można modele puchowe i syntetyczne, ale czym one się właściwie różnią? Śpiwory ocieplane naturalnym puchem uznaje się za lepsze z kilku powodów. Przede wszystkim, mimo niskiej wagi, charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami termoizolacyjnymi. Naukowcom nie udało się jeszcze znaleźć syntetycznej ociepliny, która w tej kwestii dorównałaby puchowi.

Kolejna ważna sprawa to kompaktowe rozmiary. Śpiwór puchowy o podobnych do syntetyka parametrach cieplnych będzie nie tylko lżejszy, ale i znacznie mniejszy. Każdy, kto pakował się kiedyś na festiwal, wie, że w plecaku zawsze brakuje miejsca.

Wiele osób rezygnuje z zakupu śpiwora puchowego, słysząc, że źle reaguje na kontakt z wodą. Prawda jest taka, że wilgoci nie lubią wszystkie śpiwory, niezależnie od wypełnienia. Wprawdzie syntetyki po przemoczeniu w mniejszym stopniu tracą swoje właściwości termoizolacyjne, ale zakładamy, że nie planujesz spać pod gołym niebem w ulewnym deszczu. W przypadku kontaktu z niewielką ilością wody naturalna ocieplina szybciej wysycha, wracając do pełni swoich właściwości. Z kolei wypełnienie syntetyczne lubi się zbijać, więc po czasie zatrzymuje ciepło nieco gorzej. Oznacza to również, że śpiwory puchowe lepiej reagują na pranie, które bywa konieczne po powrocie z kilkudniowego festiwalu. Nie da się ukryć, że wadą modeli puchowych jest wysoka cena. Warto jednak pamiętać, że dobrej jakości śpiwór puchowy to inwestycja na długie lata, czyli dziesiątki festiwali i innych wyjazdów.

Jak czytać zakresy temperatur na śpiworze?

Największe imprezy muzyczne odbywają się latem i choć zdarzają się w tym czasie zimne noce, to nie należy spodziewać się przymrozków. Istnieje zresztą spora szansa, że spać będziesz nie tylko w nocy, ale i w dzień. Ciężki śpiwór zimowy lepiej zostaw w domu, aby uniknąć nadwyrężania pleców i nie narażać się na problemy z zaśnięciem z powodu przegrzania. Jak szukać zatem modelu, który dobrze się sprawdzi w festiwalowych warunkach? Z pomocą przychodzą producenci, którzy na swoich śpiworach zamieszczają tabelki z zakresami temperatur. Wartości jest jednak kilka, więc którą z nich brać pod uwagę?

Mężczyźni podczas zakupu śpiwora powinni zwracać uwagę na tzw. temperaturę graniczną (T-limit), a kobiety na temperaturę komfortu (T-comfort). Wartości te są efektem badań laboratoryjnych na manekinach, które reprezentują typowo zbudowane osoby danej płci, oczywiście pod warunkiem, że producent stosuje się do odpowiednich norm. Na worku warto więc szukać oznaczeń EN 13537 lub ISO 23537, które są potwierdzeniem rzetelności. Pamiętaj jednak, że każdy z nas inaczej reaguje na zimno – niektórym chłodno w parną noc, a inni lubią spać bez przykrycia nawet zimą przy otwartym oknie. Na powyższe wartości patrz więc przez pryzmat wcześniejszych doświadczeń i indywidualnych preferencji.

Jaki śpiwór na festiwal – co jeszcze brać pod uwagę?

Kolejne ważne pytanie to, jaki kształt śpiwora lepiej sprawdzi się na festiwalu. Zdania są podzielone, więc wszystko zależy od tego, co jest dla Ciebie ważniejsze. Przylegająca do ciała mumia zajmuje mniej miejsca w plecaku, jest lżejsza i szybciej się w niej ogrzejesz. Z kolei śpiwór koperta to lepsze rozwiązanie dla osób, które wiercą się w nocy. Ma więcej miejsca w środku, a do tego zawsze można ją rozpiąć i wykorzystywać jako kołdrę. Niezależnie od wybranego kształtu w śpiworze na festiwal przyda się kieszeń na telefon i inne rzeczy, które lubisz mieć pod ręką. Praktycznym rozwiązaniem jest też zamek z dwoma suwakami, aby w cieplejszą noc wpuścić do środka trochę chłodnego powietrza. Ostatnia ważna kwestia to tkanina zewnętrzna. Przed zakupem upewnij się, że jest odporna na przetarcia i rozdarcie.

Śpiwór puchowy Quest4Two

Polecane modele śpiworów puchowych Pajak

Jeśli szukasz dobrego śpiwora na Open'era, Glastonbury lub inny festiwal, koniecznie przyjrzyj się bliżej produktom marki Pajak z linii Quest. Blanket to klasyczny śpiwór typu koperta, który możesz wykorzystywać jako poduszkę lub kołdrę dla dwóch osób. Model ten jest dostępny w designerskiej wersji Lynx, czyli z efektowną grafiką legendy street artu – Pawła Swanskiego. Jeśli festiwale odwiedzasz najczęściej w towarzystwie swojej drugiej połówki, pomyśl o dwuosobowym śpiworze Quest4Two. Ciekawym rozwiązaniem jest również wszechstronny Quest Switch, z którego w zależności od potrzeb można wystawić ręce lub nogi. Możesz też sprawdzić inne linie śpiworów puchowych marki Pajak. Bagażowym minimalistom polecamy model Core 250, a większym zmarzluchom leciutki Radical 1Z. Wszystkie wymienione modele znajdziesz na pajaksport.pl.

Źródło zdjęć: pajaksport.pl