Paulina Tomasik

Śpiwór wysokogórski – ekstremalnie ciepły i gotowy na każde wyzwanie

Planujesz zimową wyprawę w wysokie góry i szukasz śpiwora w Himalaje czy na Kilimandżaro? Takie ekspedycje nierozerwalnie łączą się z noszeniem sporego ekwipunku, biwakowaniem w terenie i ekstremalnymi temperaturami. Ważny jest więc lekki i kompaktowy śpiwór zimowy, który zapewni Ci regenerujący sen. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jaką normą powinni się kierować producenci podczas określenia zakresu temperatur śpiworów wysokogórskich?
  • Dlaczego w niskich temperaturach najlepiej sprawdza się śpiwór puchowy?
  • Dlaczego konstrukcja śpiwora wysokogórskiego jest tak ważna?

W skrócie

Zakup śpiwora w Himalaje czy inne wysokie góry to poważna decyzja. Komfortowy sen jest niezbędny, aby zregenerować siły po ciężkim dniu i kontynuować wyprawę dnia następnego. Zimą pogoda w górach bywa zdradliwa, więc trzeba być przygotowanym na każde okoliczności. Śpiwór na ekstremalne temperatury musi przede wszystkim dobrze izolować, więc nic nie zastąpi modeli wypełnionych puchem naturalnym. Na ich korzyść przemawia również lekkość i kompaktowe rozmiary, które trudno przecenić podczas długiego marszu z plecakiem.

Śpiwór w wysokie góry

Zakres temperatur

Wyjazd w wysokie góry wymaga nie tylko przygotowania kondycyjnego, ale i zgromadzenia podstawowych informacji na temat miejsca docelowego. Najważniejsze z nich dotyczą pogody, a zwłaszcza temperatur, jakich można się spodziewać w nocy, bo to właśnie na ich podstawie będziesz dobierać śpiwór wysokogórski. Renomowani producenci podają najczęściej trzy wartości, które są wynikiem badań laboratoryjnych przeprowadzonych zgodnie z normą EN 13537/ISO 23537. Testy te pozwalają obiektywnie porównywać parametry kilku produktów. W wysokie góry nie polecamy zabierać śpiworów, które nie przeszły tego typu badań. Poleganie na szacunkach producenta może być tragicznie w skutkach. Sprawdzając temperatury, zwróć uwagę, czy widnieje przy nich oznaczenie normy. Jeśli go nie ma, patrz na zakres temperatur „przez palce”. Do czego odnoszą się więc wartości podawane na śpiworach puchowych lub syntetycznych?

  • Temperatura graniczna (T-limit) informuje nas, przy jakiej najniższej temperaturze zewnętrznej standardowo zbudowany mężczyzna może liczyć na komfortowy sen.
  • Temperatura komfortu (T-comfort) informuje nas, przy jakiej najniższej temperaturze zewnętrznej w śpiworze wyśpi się kobieta o typowej budowie ciała.
  • Temperatura ekstremalna (T-extreme) to najniższa temperatura, w jakiej standardowo zbudowany mężczyzna, który leży w skulonej pozycji, po 6 godzinach obudzi się z zimna. W tej samej temperaturze kobieta o typowej budowie ciała będzie miała już dreszcze.

Przygotowując się do wyjazdu, sprawdź nie tylko średnie temperatury konkretnego miesiąca, ale i ekstremalne wartości dla danego regionu. Weź również poprawkę na fakt, że odczuwanie zimna to kwestia mocno indywidualna, a wychłodzeniu organizmu sprzyjają takie czynniki, jak zmęczenie, głód czy odwodnienie.

Wypełnienie śpiwora zimowego

Śpiwór na Elbrus oraz wyprawy w inne wysokie góry musi się wyróżniać ponadprzeciętnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Mimo usilnych starań naukowcom nie udało się jeszcze opracować ociepliny, która dorównywałaby w tym względzie naturalnemu puchowi, więc to właśnie nim wypełniony będzie najcieplejszy śpiwór.

Nie bez znaczenia jest również niska waga śpiworów puchowych oraz fakt, że kompresują się do worka o zaskakująco małych rozmiarach. Takie cechy przydają się wszędzie tam, gdzie ekwipunek trzeba nosić na własnych plecach. Naturalny puch posiada chyba tylko jedną wadę – po namoknięciu chwilowo traci swoje właściwości izolacyjne. Tym nie trzeba się martwić w wysokich górach zimą, gdzie zabieramy śpiwór na ekstremalne temperatury.

Oczywiście nie każdy puch będzie posiadał takie same właściwości izolacyjne. Jak w przypadku każdego zaawansowanego sprzętu, warto zwrócić uwagę na jakość zastosowanych materiałów. Najlepszymi parametrami charakteryzuje się puch gęsi, a zwłaszcza słynna polska gęś kołódzka która jest ceniona na całym świecie. W śpiworze wysokogórskim wypełnienie powinno mieć sprężystość na poziomie minimum 700 cuin, choć oczywiście im więcej, tym lepiej.

Śpiwory puchowe Pajak

Konstrukcja śpiwora wysokogórskiego

Pozostała nam jeszcze jedna ważna kwestia, a mianowicie konstrukcja śpiwora, która wpływa na jego funkcjonalność, właściwości termoizolacyjne, a często i wagę. Nie jest tajemnicą, że w ekstremalnych warunkach lepiej sprawdzają się modele typu mumia. Oferują one mniejszą swobodę ruchu, ale szybciej się nagrzewają i precyzyjniej otulają całe ciało.

Ważny jest również kształt komór puchowych. Przeszycia na wylot stosowane czasem w lekkich śpiworach letnich (komory typu X) zimą oznaczają duże straty ciepła. Aby ich uniknąć, producenci opracowują coraz to nowsze rozwiązania. W przypadku najcieplejszego śpiwora Pajak, Radical 16H, stosowana jest konstrukcja HH z dwoma, przesuniętymi względem siebie warstwami komór. Co ciekawe, model ten okazał się zbyt ciepły dla Andrzeja Bargiela podczas wyprawy na Manaslu, gdzie zabrał jego lżejszy odpowiednik.

Dlaczego to tyle kosztuje?

Niestety, zakup dobrego śpiwora na ekstremalne temperatury to niemały wydatek. Na cenę końcową wpływa jednak wiele czynników, między innymi koszt najwyższej jakości materiałów: puchu i tkanin. Przekłada się to na długowieczność produktu – śpiwory puchowe mające 10, a nawet 20 lat nikogo nie dziwią. Ale to nie wszystko. Za dopracowaną konstrukcją śpiwora oraz precyzyjnym wykonaniem stoją doświadczeni fachowcy. W końcu śpiwór na Mt Blanc czy Mt Everest nie zostanie uszyty przez osobę, która pierwszy raz siedzi przy maszynie! Jeśli szukasz niezawodnego śpiwora puchowego, przesadna oszczędność nie jest wskazana. Pamiętaj, że bez regenerującego snu nie osiągniesz postawionego sobie celu. W wysokich górach nie ma miejsca na kompromisy, a w ekstremalnych sytuacjach dobry śpiwór puchowy może nawet uratować życie.

Szukasz niezawodnego śpiwora wysokogórskiego? Koniecznie sprawdź ofertę polskiej marki Pajak, której zaufało wielu doświadczonych himalaistów i alpinistów.

Źródło zdjęć: pajaksport.pl