Paulina Tomasik

Wyprawa na Mont Blanc – jaki sprzęt trzeba mieć?

Malowniczy szczyt Mont Blanc każdego roku przyciąga grupy amatorów wspinaczki górskiej, pragnących powtórzyć wyczyn pierwszych zdobywców Białej Góry – Jacquesa Balmata i Michela Paccarda. Choć od tamtego pamiętnego wydarzenia minęło już ponad 230 lat, wyprawa na Mont Blanc to nadal solidny test psychiki, przygotowania fizycznego oraz sprzętu. To właśnie na tym ostatnim skupimy się w dzisiejszym wpisie. Sprawdź, co musisz koniecznie zabrać ze sobą, jeśli masz w planach atakowanie najwyższego szczytu Alp.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

 • Wyprawa na Mont Blanc – jaką odzież należy zabrać?
 • Jakie buty sprawdzą się na tak wymagającej trasie?
 • Jaki sprzęt biwakowy wybrać?
 • Jakie pozostałe akcesoria i przyrządy są niezbędne w czasie wyprawy na Mont Blanc?

W skrócie

Wyprawa na Mont Blanc to przygoda, którą zdecydowanie warto przeżyć. By jednak cieszyć się pięknymi widokami rozpościerającymi się ze szczytu Białej Góry, trzeba przejść niełatwą drogę. Konieczne jest posiadanie profesjonalnego sprzętu, takiego jak odzież wysokogórska (m.in. ciepła kurtka puchowa), sprzęt do biwakowania, do wspinaczki czy w końcu solidne buty o bardzo dobrej izolacji. Niezbędne będzie także coś, czego nie da się kupić – zdrowy rozsądek.

Wyprawa na Mont Blanc – odzież

Doświadczeni wspinacze jednogłośnie powtarzają, że najbardziej optymalnymi sposobami wejścia na szczyt (co nie znaczy, że prostymi!) są drogi wiodące przez grań Gouter lub przez schronisko Grands Mulets. Obie oznaczone są jako PD- w alpejskiej skali trudności, przy czym pierwszy wariant zaleca się wybierać w sezonie letnim, zaś drugi zimą (ze względu na powstające latem szczeliny na lodowcu). Niezależnie od tego, którą drogą zdecydujesz się pójść, musisz być przede wszystkim odpowiednio ubrany. Wyprawa na Mont Blanc to mieszanka zmiennych warunków atmosferycznych, niespodziewanych załamań pogody i siarczystego mrozu w okolicach szczytu. Znane są przypadki zabłądzenia wspinaczy w chmurach w wyższych partiach góry, a także śmierci z wychłodzenia. Tutaj nie ma żartów – odpowiednia odzież wysokogórska może dosłownie uratować Ci życie w sytuacjach, których nawet nie będziesz w stanie przewidzieć.

Kurtka puchowa – najlepsza kurtka na wyprawę wysokogórską

W czasie tak wymagającej przygody, jaką jest wyprawa na Mont Blanc, idealnym rozwiązaniem będzie ciepła puchowa kurtka z naturalnym wypełnieniem. Puch naturalny doskonale chroni przed wiatrem i zimnem – żadne syntetyczne zamienniki nie dorównują mu pod kątem właściwości termicznych. Jest też niezwykle lekki, zatem praktycznie w ogóle nie poczujesz, że masz na sobie puchówkę. Polecamy szczególnie model Heritage, czyli kurtkę puchową do zadań specjalnych: wypełnienie z puchu gęsiego, wysoka sprężystość na poziomie 750 cuin oraz głęboki, regulowany kaptur zapewniają komfort termiczny i izolację od zimna na niespotykanym poziomie. Usunięcie przegród wewnętrznych pozwoliło jeszcze bardziej obniżyć wagę puchówki, a dodatkowe rozwiązania w stylu dwurozdzielczego zamka (możliwość rozpinania od dołu) i licznych kieszeni zewnętrznych i wewnętrznych poprawiają ogólną wygodę użytkowania. Z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że kurtka puchowa Heritage sprawdzi się nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Co oprócz kurtki?

Kurtka puchowa to najważniejsza warstwa odzieży, ale z oczywistych względów nie jedyna. Co jeszcze warto mieć ze sobą w czasie wyprawy na Mont Blanc?

 • Pierwsza warstwa odzieży – bielizna termoaktywna, np. komplet koszulka + legginsy z wełny merino.
 • Druga warstwa odzieży – odzież termiczna.
 • Trzecia warstwa odzieży – kurtka typu hardshell o właściwościach wodoodpornych i wiatroszczelnych.
 • Ocieplane spodnie softshellowe – warto mieć także dodatkowe spodnie z membraną na wypadek pogorszenia pogody. Szukaj modeli z zamkami na całej długości nogawek, bo dzięki temu założysz je bez zdejmowania butów.
 • Termoaktywne getry trekkingowe – najlepiej 2 pary, w tym jedna przeznaczona na atak szczytowy.
 • Ciepła czapka – na wyprawie na Mont Blanc sprawdzą się 2 sztuki: grubsza, cieplejsza i mniej przewiewna w wyższych partiach góry, w niższych model chroniący przed słońcem (jako zamiennik można wziąć chustę).
 • Rękawiczki – najlepiej 2–3 pary. Przez większą część wyprawy wystarczą Ci lekkie rękawiczki polarowe, jednak podczas wchodzenia na sam szczyt warto mieć pod ręką ocieplane puchowe łapawice. Gdzieniegdzie na trasie natkniesz się na miejsca ze stalowymi linami – w tym przypadku możesz wykorzystać trzecią parę rękawic, których nie będzie Ci szkoda zniszczyć i które zbyt szybko się nie zetrą (np. rękawice skórzane).
 • Komplet mniej „pancernej” odzieży – na czas stacjonowania w bazie lub w schronisku (np. legginsy + przewiewne koszulki).
 • Stuptuty – czyli ochraniacze na łydki, które zabezpieczą przed wsypywaniem się śniegu lub wlewaniem wody do butów.
 • Okulary przeciwsłoneczne – najlepiej profesjonalne okulary lodowcowe z bocznymi osłonkami, które osłonią oczy przed słońcem, także tym odbitym od śniegu. Kategoria 400 szkieł to absolutne must have.

Jakie buty na wyprawę na Mont Blanc?

Wspinaczka na najwyższy szczyt Alp to wyzwanie także dla obuwia. Na Mont Blanc sprawdzą się buty wysokogórskie typu C (przeznaczone na śnieg, lód i skały), koniecznie takie, które umożliwiają zapięcie raków. Szukaj modeli ze sztywną cholewką, dobrze izolujących od zimna. Pamiętaj także, żeby dobrać odpowiedni rozmiar – buty muszą bez problemu pomieścić stopę z grubą skarpetą.

Niektórzy entuzjaści wspinaczki, mając w planach jednorazowe porwanie się na szczyt o wysokości 4–5 tys. m n.p.m., zabierają ze sobą całoroczne buty trekkingowe. To samo dotyczy wyprawy na Mont Blanc. Nie jest to poważny błąd, bo jeśli są to solidne buty o odpowiednim poziomie izolacji i z możliwością założenia raków koszykowych, powinny zdać egzamin. Niemniej, jeśli zależy Ci na najwyższym poziomie bezpieczeństwa i komfortu (także psychicznego) powinieneś zainwestować we wspomniane obuwie wysokogórskie.

Sprzęt biwakowy. Jaki śpiwór na wyprawę?

Przygotowując się do wyprawy na Białą Górę, nie możesz zapomnieć o sprzęcie biwakowym, czyli namiocie, macie do spania i śpiworze. Musisz jednak uważać, gdzie rozbijasz obóz – w ostatnich latach wprowadzono surowe obostrzenia dotyczące biwakowania na dziko, których naruszenie może wiązać się z grzywną w wysokości nawet 6000 euro. Na niektórych trasach (np. 3M) można jednak natrafić na miejsca, które są nieformalnie tolerowane pod kątem obozowania, o ile rozbijasz namiot na nie dłużej niż jedną noc.

Jaki namiot wziąć ze sobą? Zależy to oczywiście od liczby osób biorących udział w wyprawie. Naczelna zasada głosi jednak, by namiot nie był zbyt ciężki, bo odczuwalnie utrudni i wydłuży podróż. Na większych wysokościach przyda się także odporność na silne podmuchy wiatru. W kwestii maty skupiaj się na modelach samopompujących, najlepiej 3-sezonowych, o grubości 2,5–3,5 cm.

Jeśli zaś chodzi o śpiwór na wyprawę, zdecydowanie polecamy śpiwór puchowy. Dzięki wypełnieniu w postaci naturalnego puchu jest niezwykle lekki i doskonale się kompresuje, przez co nie zajmuje dużo miejsca w plecaku. Co jednak najważniejsze, oferuje bardzo dobre właściwości termiczne. Podczas wyprawy na Mont Blanc sprawdzą się śpiwory puchowe z serii Radical (z gęsim puchem o sprężystości 900 cuin) czy Core (sprężystość 700 cuin, kompresja od 4 do 10 litrów w zależności od modelu). Zapewniają one znacznie większą temperaturę komfortu, niż zalecane na Mont Blanc od -10 do -15°C!

Pozostały sprzęt i akcesoria

 • Plecak – najlepiej x2. Na czas ataku na szczyt przydatny okaże się plecak o pojemności 20–30 litrów, poza tym musisz zainwestować w solidny plecak górski o pojemności 60–70 litrów (dobrze, jeśli będzie wyposażony w pokrowiec przeciwdeszczowy).
 • Sprzęt wspinaczkowy – czekan, raki, kask, 30–50-metrowa lina dynamiczna, uprząż, sprzęt osobisty.
 • Kijki trekkingowe – asekuracyjnie do podejść na mniejszych wysokościach, na większych można skorzystać z kombo kijek + czekan.
 • Czołówka – niezbędna, gdyż wejście na Mont Blanc zazwyczaj rozpoczyna się nocą.
 • Apteczka – opatrunki, gazy, sprzęt do udzielania pierwszej pomocy.

Wyprawa na Mont Blanc – sprzęt to nie wszystko

Pamiętaj, że nawet najwyższej klasy sprzęt nie zagwarantuje Ci powodzenia, jeśli brakuje Ci praktycznej wiedzy i doświadczenia. Choć góra Mont Blanc nie jest uważana za bardzo wymagającą pod kątem topografii masywu, to zdecydowanie nie należy jej lekceważyć. Bez umiejętności aklimatyzacji, sprawnego poruszania się po wymagających górskich terenach i przynajmniej podstawowego rozeznania w temacie asekuracji i korzystania ze sprzętu wspinaczkowego, szanse na zdobycie szczytu są niewielkie. Dlatego tak ważne jest zdroworozsądkowe podejście i umiejętność powiedzenia sobie „STOP”, kiedy jest to konieczne.

Jeśli szukasz profesjonalnego górskiego sprzętu, nie zapomnij zajrzeć na stronę pajaksport.pl. Znajdziesz tam najlepsze kurtki i śpiwory puchowe, które sprawdzą się w najbardziej ekstremalnych warunkach – także na najwyższym szczycie Alp.

Źródło zdjęć: pajaksport.pl, unsplash.com