DLACZEGO KURTKI PUCHOWE TYLE KOSZTUJĄ?
Kurtki ocieplone naturalnym puchem wyróżniają się lekkością, doskonałą izolacją termiczną, możliwością skompresowania do kształtu malutkiego pakunku oraz… wysoką ceną. Kwota, która widnieje na metce, jest wypadkową tych właściwości. Kupując kurtkę puchową, płacisz za jakość, której nie zapewni Ci żaden syntetyczny wynalazek. Każdy, kto choć raz przetestował na własnej skórze zalety puchówki, przyzna, że bez wahania ponownie wydałby na nią każdą kwotę.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z TEGO WPISU?
- Skąd (niemała) cena kurtek puchowych?
- Co składa się na cenę kurtki puchowej?
- Czy kurtka puchowa to zakup na lata?
W SKRÓCIE
Cena odzieży puchowej jest całkowicie uzasadniona: kurtki, swetry czy spodenki ocieplone naturalnym puchem dają komfort termiczny, którego nie zapewni żadne syntetyczne wypełnienie. Oprócz tego są superlekkie i możliwe do skompresowania do niewielkiego pakunku, co ma spore znaczenie podczas wędrówek po górach czy jazdy na skiturach. Zakup puchowej kurtki to spora inwestycja, ale inwestycja na lata – odpowiednio pielęgnowany puch naturalny może zachować swoje właściwości nawet przez kilkanaście sezonów.
KURTKA PUCHOWA: W OUTDOORZE BEZKONKURENCYJNA
Wędrówki po górach nie są tanim sportem. Oczywiście owszem, na początku można pójść na szlak w czymkolwiek: polarze, spodniach dresowych i butach z marketu, które tylko udają trekkingowe. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia – i mierzenia coraz wyżej. Gdy zdobędzie się jeden szczyt, od razu pragnie się wdrapać na kolejny: wyższy, trudniejszy, bardziej spektakularny. Wymagający teren czy niesprzyjająca aura szybko obnażą wszystkie niedomagania nieodpowiedniego stroju. Każdy wcześniej czy później dochodzi do wniosku, że w górach strój naprawdę nie jest bez znaczenia. To prawda, że kolejne szczyty zdobywa się siłą własnych mięśni – ale w odpowiedniej odzieży i z niezawodnymi butami na nogach można to robić sprawniej, szybciej i bezpieczniej.
Po kolei dokupuje się więc kolejne elementy outdoorowego wyposażenia: buty, które lepiej poradzą sobie na trudniejszym szlaku, wiatroszczelne spodnie, oddychające koszulki, kurtkę chroniącą przed deszczem. Wśród tej wyliczanki wcześniej czy później znajdzie się również odzież puchowa. Nie ma cieplejszej, a jednocześnie lżejszej kurtki niż puchówka. Jest dosłownie stworzona na górskie wędrówki w zimowej scenerii. Pod względem lekkości, sprężystości i izolacji termicznej zostawia swoją syntetyczną konkurencję daleko w tyle.
NATURALNY PUCH – O CO TYLE SZUMU?
Naturalny puch to genialny wynalazek Matki Natury. Ludzie przekonali się o tym już tysiące lat temu – kiedy udomowili dzikie kaczki i gęsi. Duża odporność na najtęższe nawet mrozy, z jakiej słyną te ptaki, jest właśnie zasługą drobnego puszku, który rośnie tuż przy ich skórze. Ma on wyjątkową konstrukcję: przypomina puszystą kuleczkę o nieregularnej strukturze, z której rozchodzą się liczne „rozgałęzienia” w postaci pojedynczych włókien. To właśnie ta nieregularna, trójwymiarowa budowa pojedynczego kłębka puchu odpowiada za doskonałe właściwości izolacyjne puchowego ocieplenia.
Dzieje się tak dlatego, że pomiędzy włóknami puchu pozostaje sporo wolnej przestrzeni, w której gromadzi się powietrze. To właśnie ono, a nie puch sam w sobie, jest tak doskonałym izolatorem chroniącym przed chłodem – skuteczniejszym niż jakakolwiek ocieplina syntetyczna. Ale z takiej budowy puchu wynikają jeszcze 2 inne korzyści: lekkość oraz sprężystość. Obie są nie do przecenienia w górach.
Dobra kurtka puchowa waży tyle, co nic – około 300 g, z czego połowa to waga tkanin zewnętrznych oraz zamków i innych dodatków. Można ją też złożyć, kompresując do wielkości niewielkiego pakunku, dzięki czemu prawie nie zajmie miejsca w plecaku. Po rozłożeniu puch od razu odzyskuje swoją sprężystość, a kurtka wygląda tak samo, jak przed złożeniem – kompresja w żaden sposób nie wpływa na jej stan i właściwości.
KOSZTOWNY MATERIAŁ
Chociaż specjaliści branży outdoorowej od dawna próbują stworzyć syntetyczne wypełnienie, które pod względem termoizolacji, lekkości i sprężystości dorównałaby puchowi, wciąż się im to nie udało. Naturalnego puchu, co oczywiste, nie da się wyprodukować, a proces jego pozyskiwania jest długi i złożony. W finalną cenę kurtki wkalkulowana jest zatem właśnie między innymi ta trudność w przygotowaniu puchowego surowca do użytku. Dodatkowo puch wyższej jakości jest droższy – dzieje się tak, gdyż najlepsze pod względem puchu gęsi i kaczki żyją tylko w jednym kraju na świecie… w Polsce! Polski puch eksportowany jest do Japonii, Kanady, Chin… Taki popyt wpływa na cenę. Nadal jednak głównym celem polskich hodowli jest niemiecki rynek spożywczy.
KURTKA PUCHOWA – ZAKUP NA LATA
Oczywiście o jakości (i cenie) kurtki puchowej decyduje nie tylko wypełnienie, ale też tkanina zewnętrzna i wewnętrzna. To one w dużej mierze odpowiadają za wytrzymałość puchówki. Jeśli są niskiej jakości, szybko się wyciera czy rozrywa.
Warto wiedzieć, że naturalny puch może naprawdę na długo zachować swoje właściwości. Kluczem jest tutaj odpowiednia pielęgnacja, czyli pranie i suszenie. Ważne więc, aby tkanina zewnętrzna, a także zamki czy napy, wyróżniały się wysoką jakością, aby dorównać mu długowiecznością.
CO DECYDUJE O CENIE KURTKI PUCHOWEJ?
Kurtka puchowa kurtce puchowej nierówna – nie każda zapewni nam tak samo wysokie właściwości termoizolacyjne czy kompresyjne. Wpływają na to przede wszystkim 2 czynniki: rodzaj wypełnienia oraz jego sprężystość.
- Każda puchowa ocieplina składa się z mieszanki puchu oraz pierza. Mieszanka ta może przyjmować różne proporcje – im więcej w niej puchu, tym lepiej, ponieważ pierze zmniejsza skuteczność izolacji. W wyższej jakości kurtkach najczęściej spotyka się proporcję 90–95% puchu i 10–5% pierza. Warto przy tym wiedzieć, że puch gęsi jest bardziej sprężysty niż kaczy, a przez to – cieplejszy. Za ten najbardziej ceniony uchodzi puch pozyskiwany z polskiej gęsi białej kołudzkiej, który stosujemy w kurtkach Pajak.
- Sprężystość, podawana w jednostce cuin, oznacza, jaką objętość zajmuje maksymalnie rozprężona, a następnie ściśnięta uncja (28 g) puchu. Im większa sprężystość, tym odzież puchowa jest lżejsza i cieplejsza, a także tym łatwiej się kompresuje. Dobry wynik to loft o wartości dla puchu naturalnego to 600 cuin (ten sam puch jako hydrofobowy będzie miał sztucznie podbitą rozprężność do 700 cuin). Najlepszy jakościowo puch gęsi może natomiast osiągnąć sprężystość na poziomie nawet 900 cuin!
Nie ma co ukrywać – kurtka puchowa kosztuje niemało. Jest jednak zakupem na lata. Naturalny puch pod względem wytrzymałości i funkcjonalności znacznie wyprzedza inne rozwiązania. Jeśli szukasz niezawodności w trudnych warunkach, to najlepszy możliwy wybór. Odzież puchową ocieploną wysokiej jakości puchem gęsim znajdziesz na pajaksport.pl.
Źródło zdjęć: pajaksport.pl