JAKI ŚPIWÓR ZABRAĆ NA SKITURY?
Wybór sprzętu skiturowego potrafi przysporzyć kłopotów i dylematów, zwłaszcza początkującym. Jednak wbrew pozorom odpowiedź na pytanie, jaki śpiwór będzie najlepszy na skitury, jest bardzo prosta. Dwa słowa, dwa parametry: lekki i ciepły! To wszystko, czego potrzebujesz. Tylko jak znaleźć taki śpiwór?
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z TEGO WPISU?
- Dlaczego na skitury warto zabrać śpiwór puchowy?
- Czy śpiwór puchowy nadaje się do spania w jamie śnieżnej?
- Jaki powinien być śpiwór skiturowy?
W SKRÓCIE
Zimą w górach nic nie zapewni Ci tak komfortowego snu, jak śpiwór puchowy. Mumia wypełniona puchem o lofcie między 700 a 900 cuin pozwoli Ci odzyskać energię podczas nocnego odpoczynku w namiocie czy jamie śnieżnej, a lekkość i kompresyjność puchu będą gwarancją, że bez trudu udźwigniesz swój skiturowy plecak.
JEŚLI ŚPIWÓR NA SKITURY, TO TYLKO PUCHOWY!
Wypełnienie ociepliną naturalną zapewnia nieocenioną przewagę nad śpiworami syntetycznymi. Dzieje się tak z powodu nadzwyczajnych właściwości puchu kaczek i gęsi. Nie dość, że wprost fenomenalnie izoluje od chłodu, to przy tym jest lekki i kompresyjny, dzięki czemu nie zajmuje wiele miejsca w plecaku. To wymarzona wiadomość dla wszystkich, którzy kolejne kilometry planują zdobywać z całym ekwipunkiem na plecach.
Puchu wcale nie musi być dużo, żeby perfekcyjnie spełniał swoje zadanie. To nie ilość ociepliny, ale jej jakość sprawia, że puch jest tak skutecznym izolatorem. Tajemnica kryje się w jego sprężystości. Im wyższy jest ten parametr, tym więcej nieruchomego, ogrzanego powietrza może zatrzymać się pomiędzy pojedynczymi puszkami. To właśnie powietrze jest prawdziwym „ocieplaczem”. Jednak bez odpowiednio sprężystego wypełniania śpiwór nie byłby w stanie go zatrzymać. Sprężystość puchu podaje się w jednostce cuin, czyli uncjach na cal sześcienny. W warunkach zimowych najlepiej sprawdzą się produkty z loftem od 700 cuin w górę. Wyższa sprężystość puchu w połączeniu z odpowiednimi tkaninami zewnętrznymi przekłada się też oczywiście na lepszą kompresję produktów.
CZY ŚPIWÓR PUCHOWY NA SKITURACH NIE BĘDZIE PRZEMAKAŁ?
Prawie odruchowo chcemy szukać śpiworów nieprzemakalnych z membraną… Niestety nie wszystko jest tak oczywiste, jak się wydaje. Faktycznie woda wewnątrz komór śpiwora to nie najlepsza sytuacja. By ją zagrzać, zużyjesz potworne ilości energii. Woda ta może dostać się do śpiwora z zewnątrz (kapiąca z dachu jamy śnieżnej lub kondensująca się na ściankach namiotu). Drugim źródłem jest nasze ciało, które w ciągu nocy odparowuje przez skórę do pół litra wody (sic!). Problemu tego nie rozwiąże membrana, bo oddychać ona będzie tylko wtedy, gdy warunki fizyczne na to pozwolą: zajdzie znaczna różnica temperatur i wilgotności po obu stronach tkaniny.
Na długich wyprawach śpiwory bez membran sprawdzają się znacznie lepiej. Dzieje się tak, ponieważ woda bez przeszkód odparowuje z wnętrza śpiwora. Takie rozwiązanie przetestowane zostało w najtrudniejszych warunkach od Bieguna Północnego, przez K2, aż po głębokie jaskinie.
W tym ostatnim wypadku stosuje się ciekawe rozwiązanie: wystarczy założyć na śpiwór puchowy zewnętrzne cienkie śpiwory syntetyczne. Ten zabieg pozwala przesunąć punkt rosy i nie doprowadzić do przemoczenia śpiwora puchowego. Jeśli obawiasz się wilgoci, możesz skorzystać z tego triku. Warto jednak pamiętać również o tym, że wypełnienie puchowe – owszem – jest higroskopijne, ale równocześnie niewiarygodnie szybko wysycha tylko i wyłącznie pod wpływem ciepła ciała.
ŚPIWÓR NA SKITURY OD PAJAKA
Najbardziej zaawansowane technologicznie z dostępnych dziś na polskim rynku śpiworów puchowych to linia RADICAL. Stworzone została z myślą o dużych i małych ekspedycjach. Wśród ich możesz znaleźć najcieplejszy śpiwór świata – Radical 16H, w którym ponoć Andrzejowi Bargielowi w Himalajach było za ciepło…! Ale spokojnie, linia RADICAL to też modele 10Z i 4Z i inne. Wszystkie je łączy jedno: supersprężysty puch 900 cuin, zapewniający maksymalną izolację, ultraniską wagę i niewielkie rozmiary po spakowaniu śpiwora. Dobierz model, który najlepiej sprawdzi się w warunkach, w których będziesz biwakować. Wystarczy, że zajrzysz na stronę pajaksport.pl, gdzie przy każdym modelu znajdziesz odpowiednią specyfikację temperaturową. Zakres sprawdzany jest w wyśrubowanych testach laboratoryjnych, nie ma więc mowy o pomyłce.
Wybierając śpiwór, w którym zamierzasz spać w namiocie lub jamie śnieżnej, pamiętaj także o ważnych detalach konstrukcyjnych, które pozwolą Ci bezpiecznie i komfortowo przespać całą noc. Takie elementy, jak regulowany kaptur, przyzamkowa listwa 3D czy kołnierz termiczny to absolutne must have.
Jeśli planujesz nocleg w ciepłym schronisku lub chatce, pomyśl o śpiworze QUEST, który po rozłożeniu może z powodzeniem wystąpić w roli (dwuosobowej!) kołdry. Waży 420 g, więc z pewnością się nie nadźwigasz – zwłaszcza jeśli poniesiesz go „na spółkę” ze swoją drugą połówką.
Gdzie szukać idealnego śpiwora puchowego? Oczywiście na pajaksport.pl!