Paulina Tomasik

Polski puch – towar eksportowy, którym zachwyca się świat

Branża outdoorowa co i rusz przekonuje się, że najlepsze rozwiązania to te, które daje nam… natura. Opracowane i nieustannie udoskonalane w nowoczesnych laboratoriach ociepliny wciąż nie gwarantują takiego komfortu termicznego, jak wełna merino, skórzane buty trekkingowe nie ustępują pola tym wyposażonym w membrany, a syntetyczny puch pod względem właściwości termoizolacyjnych nie może równać się z naturalnym. Zwłaszcza w tym ostatnim temacie my, Polacy, mamy sporo do powiedzenia. Polski puch z gęsi uchodzi bowiem za najlepszy na świecie. Jakimi właściwościami się wyróżnia i dlaczego warto wybierać polskie kurtki i śpiwory puchowe? Wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Z jakich właściwości słynie puch gęsi i kaczy?
  • Dlaczego polskich puch uznawany jest za niezwykle cenny?

W skrócie

Uznawany za najlepszy na świecie polski puch pozyskuje się z gęsi rasy Gęś Biała Kołudzka (odmiana ta została wykrzyżowana i jest hodowana tylko na terenie naszego kraju), dokarmianych owsem, który jest cennym źródłem wielu mikroelementów. Surowiec ten wyróżnia się wysoką sprężystością (rzędu 900 cuin!), lekkością i rewelacyjnymi właściwościami termoizolacyjnymi.

Gęsi puch – polskie dobro narodowe?

Polski puch jest doceniany na całym świecie, ale szczególnie upodobali go sobie Japończycy. Co roku do Kraju Kwitnącej Wiśni trafia ponad 100 ton tego surowca. Oczywiście to nie przypadek ani efekt szeroko zakrojonej akcji marketingowej, która zachęcałaby do jego importu – słynący ze swojej skrupulatności Japończycy porównali puch gęsi z wielu zakątków globu i w wyniku tych testów wyłonili polski jako najlepszy. Najczęściej wykorzystują go w produkcji poduszek i kołder. Najdroższe z nich są prawdziwym dobrem luksusowym – ich ceny dochodzą do 20 tysięcy złotych.

W czym tkwi przewaga polskiego puchu? Specjaliści odpowiadają, że w sposobie chowu ptaków. Najlepszy jakościowo puch pozyskuje się z gęsi rasy Białej Kołudzkiej, a zwłaszcza z tzw. gęsi „owsianych”, dokarmianych owsem, który jest bogaty w cenne mikroelementy. „Dokarmianych”, ponieważ głównym pożywieniem takich ptaków pozostaje zielonka, czyli to, co znajdą na pastwisku – dokładnie tak, jak to bywało i bywa w niewielkich, ekologicznych gospodarstwach.

Na jakość gęsiego puchu wpływa jednak nie tylko sposób żywienia, ale też warunki, w jakich te gęsi żyją. Producenci jajek często chwalą się, że ich produkty pochodzą od „szczęśliwych kurek”. Choć reklamy tego typu często wywołują w nas uśmiechy politowania, nie można zaprzeczyć, że warunki bytowe mają tutaj ogromne znaczenie. Polskie gęsi żyją prawdziwie bezstresowo – na wolnym wybiegu, w zagrodach o odpowiedniej powierzchni. Puch i pierze, jakie pozyskuje się z hodowanych w ten sposób ptaków, wyróżnia się bardzo wysoką jakością. Potwierdza to tylko doskonale znaną wszystkim prawidłowość, że najlepsze jest to, co pochodzi w 100% z natury.

Puch – genialny wynalazek matki natury

Ludzie już tysiące lat temu zauważyli, że kaczki i gęsi doskonale znoszą nawet najtęższy mróz. Kiedy je udomowili, szybko okazało się, że ta wyjątkowa odporność na niskie temperatury nie jest zasługą, jak można byłoby się spodziewać, piór tworzących ich „okrycie wierzchnie”, ale drobniutkiego puszku, jaki rośnie tuż przy skórze. Świat nauki nieustannie próbuje stworzyć ocieplinę, która dorównywałaby jego właściwościom termoizolacyjnym. I choć zaprezentował już wiele propozycji, w tym znany i ceniony „puch syntetyczny” PrimaLoft®, naturalny puch wciąż pozostaje pod tym względem bezkonkurencyjny.

Znakomita izolacja cieplna

Sekret znakomitych właściwości grzewczych puchu tkwi w jego strukturze. Taki pojedynczy „kłębek” ma nieregularną, trójwymiarową strukturę, nieco przypominającą nieforemny płatek śniegu lub częściowo zdmuchniętą, puchatą kulę mniszka lekarskiego. Pomiędzy jego krzywiznami pozostaje sporo wolnej przestrzeni, w której gromadzi się powietrze, tworząc naturalną barierę chroniącą przed zimnem.

To właśnie dzięki temu naturalny puch wyróżnia się tak doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi – co prawda nie grzeje, ale izoluje przed chłodem z otoczenia, jednocześnie zatrzymując przy ciele ciepło, jakie wytwarza organizm. Nic więc dziwnego, że puch jest tak często wykorzystywany w branży odzieży i sprzętu outdoorowego. Najlepsze śpiwory puchowe, polskie zwłaszcza, spisują się w najbardziej skrajnych warunkach – śpiwór Radical 16H zapewnia pełen komfort termiczny w temperaturze sięgającej od -31°C dla kobiet aż po -43°C dla mężczyzn, spełniając normy ISO 23537 i EN 13537!

Naturalny polski puch – lekki jak piórko

Wysoka termoizolacyjność to jednak zaledwie jedna z wielu zalet ociepliny puchowej. Naturalny puch jest również ultralekki – jeden „puszek” waży około 0,001 g. Ta lekkość ma niebagatelne znaczenie na szlaku, podczas długich wypraw z plecakiem – po wielu godzinach marszu każdy gram kurtki czy śpiwora przytroczonego do bagażu zyskuje na ważności.

Zdolność do wysokiej kompresji

Naturalny polski puch pozostaje bezkonkurencyjny również pod względem zdolności do kompresji. Wynika to z jego niezwykłej sprężystości. Dzięki niej nawet najgrubszą puchową odzież można bez wysiłku złożyć w kształt niewielkiej kostki i spakować do każdego plecaka.

Sprężystość puchowego wypełnienia wyraża się w calach sześciennych na uncję i określa jednostką cuin. Na metkach kurtek i śpiworów dobrych producentów widnieje najczęściej wartość 550-650 cuin, a najlepsi mogą pochwalić się produktami wyróżniającymi się sprężystością rzędu 750 cuin. Polski puch gęsi daje jednak pod tym względem jeszcze więcej możliwości. Sprężystość ocieplonych nim kurtek i śpiworów sięga rekordowego poziomu 900 cuin. Oczywiście przekłada się to na jeszcze lepsze parametry termoizolacyjności i jeszcze mniejszą wagę – im bardziej sprężysty puch, tym więcej powietrza może zmagazynować.

Dobre, bo nasze – polski producent kurtek puchowych oraz śpiworów

Gdzie szukać kurtek i śpiworów wypełnionych tym najlepszym na świecie – polskim – puchem? Podpowiadamy: zajrzyj do nas, na pajaksport.pl. Nasze produkty szyjemy w Polsce, u stóp Beskidów, jako wypełnienie stosując właśnie polski puch, w tym ten najbardziej sprężysty, oznaczony wartością 900 cuin. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszych śpiworów czy kurtek, zapraszamy do kontaktu – chętnie dowiemy się co nieco o wyprawie, z myślą o której przygotowujesz sprzęt.

Źródło zdjęć: www.giepe.tv