Joanna Pyka

Puch naturalny vs syntetyczny – starcie natury z nowoczesną technologią

Spór o przewagę puchu naturalnego nad syntetycznym trwa od dekad. Dla miłośników outdooru jakość wypełnienia sprzętu ma kluczowe znaczenie. To, czy w swojej kurtce będziesz czuł się komfortowo w -5 czy -15 stopniach albo czy przetrwasz noc w swoim śpiworze, robi różnicę nie tylko himalaistom i alpinistom. Nie bez znaczenia jest również waga ekwipunku. A zatem: który z nich jest lżejszy, bardziej pakowny i lepiej chroni przed chłodem? Na te i inne pytania o różnice między puchem naturalnym a syntetycznym odpowiadamy w dzisiejszym tekście!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czym różnią się puch naturalny i puch syntetyczny?
  • Jaką kurtkę puchową wybrać?
  • Jaki śpiwór puchowy wybrać?
  • Czy produkty z puchem naturalnym są trudniejsze w konserwacji?
  • Czy puch naturalny jest droższy od puchu syntetycznego?

W skrócie

Doskonale izolują od chłodu, a po skompresowaniu nie zajmują więcej miejsca niż kubek termiczny – takie są kurtki i śpiwory z wypełnieniem z puchu naturalnego z najwyższej półki. Puch syntetyczny w tych konkurencjach przegrywa z kretesem, ale za to jego zaletą jest mniejsza higroskopijność i niższa cena.

Superlekki śpiwór puchowy

Puch naturalny

Puch naturalny to najmniejszy z rodzajów upierzenia ptactwa wodnego – gęsi i kaczek. Od piór = pierza różni się brakiem twardej stosiny i to właśnie sprawia, że jest tak puszysty i miękki. Znajduje się najbliżej ciała ptaka i doskonale chroni go przed chłodem. Z tej właśnie wiedzy korzystają twórcy odzieży puchowej.

Pod względem poziomu izolacji puch naturalny nie ma sobie równych. Gdy maleńkie puszki ukryte w materiale kurtki czy śpiwora rozprężają się, pomiędzy nimi pozostaje całkiem dużo powietrza, które magazynuje ciepło ciała. Żadna sztucznie wytworzona ocieplina nie ma porównywalnych właściwości. Przy tym puch jest niezwykle sprężysty, dzięki czemu świetnie się kompresuje i po odpowiednim spakowaniu kurtka czy śpiwór niemal nie zajmują miejsca w plecaku. Sprężystość puchu podaje się w uncjach na metr kwadratowy (cuin). Kurtki i śpiwory z najwyższej półki mają nawet 900 cuin.

Puch naturalny ma jedną jedyną wadę, która jednak dla niektórych użytkowników potrafi całkowicie go zdyskredytować: przemoczony nie grzeje. W związku z tym utarła się opinia, że wyroby z wypełnieniem z puchu naturalnego są trudne w konserwacji i nie sprawdzają się podczas dłuższych wypraw pod znakiem deszczowej chmurki. Warto wiedzieć, że nie jest to do końca prawda, o czym pisaliśmy w tekście o ochronie śpiwora puchowego przed przemoczeniem. Najważniejsze, że odzież i śpiwory z wypełnieniem z puchu naturalnego wysychają same, gdy mamy je na sobie!

Puch naturalny

Puch syntetyczny

Puch syntetyczny ma coraz wyższą jakość i osiąga coraz lepsze wyniki w testach laboratoryjnych. Jego wyprodukowanie jest też tańsze od pozyskania puchu gęsiego. Jednak nawet najbardziej usilne starania naukowców wciąż nie doprowadziły do stworzenia ociepliny idealnej. W tym starciu w dalszym ciągu wygrywa puch naturalny!

Zaletą puchu syntetycznego jest jego mniejsza higroskopijność w porównaniu z naturalnym prototypem. Nawet w warunkach dużej wilgotności powietrza puch syntetyczny nie powinien zbyt szybko namoknąć. Ale kiedy już namoknie… No cóż, robi się ciężki i całkowicie traci właściwości termoizolacyjne. W dodatku w warunkach polowych bardzo trudno porządnie go wysuszyć, a jeśli się tego nie zrobi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że puch stęchnie.

Puch syntetyczny jest o wiele mniej kompresyjny od naturalnego, a co za tym idzie – nie tak pakowny. Zakłada się, że sprężystość wypełnienia syntetycznego w produktach najwyższej jakości osiąga wartość porównywalną z puchem naturalnym oznaczonym parametrem 500–650 cuin.

 

Coraz chętniej nosimy odzież puchową i wcale nie ograniczamy się w tym do sezonu zimowego. Puchowe kamizelki i swetry towarzyszą osobom aktywnym właściwie przez cały rok. I nic dziwnego, bo puch ma wiele zalet! Póki co nie wynaleziono puchu syntetycznego, który sprężystością i poziomem izolacji mógłby równać się z naturalnym. Ale kto wie, może kiedyś to się uda? A na razie wiesz, gdzie szukać najlepszych śpiworów i kurtek z certyfikowanego puchu białych gęsi – oczywiście na pajaksport.pl!